Savaşın İzleri - GeziBilen

Savaşın İzleri

Savaşın İzleri

Çanakkale
23 Gezi Noktası
79 Km
63.105 Adım
1.924 Kalori

Dünya savaş tarihine altın harflerle öyküsü yazılmış, dilden dile anlatılan ve Türkiye tarihinin kaderini değiştiren Çanakkale Savaşı’nın izlerini sürmeye hazır mısınız? 

İnanın mübalağa yapmıyoruz. Birbirine atılan iki merminin havada çarpıştığı ve onlarca örneğinin bugün bile sergilendiği Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı ve ‘Çanakkale Geçilmez!’ nidalarıyla son bulduğu mücadele tam olarak bu şehirde yaşanır. 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan ve bugün bile tüm Türkiye’de 57’nci Alay’ın olmayışının nedeni bu şehirdir. Çünkü bu savaşta tüm alay şehit düşmüştür. Günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 57’nci Alay Birliği vardır ama kahramanlarımıza hürmeten alayın askeri yoktur. Hatta tüm dünyadaki gemilerin Çanakkale Boğazı’ndan geçerken ‘Çanakkale’den Çıkıldı!’ ibaresini kullanmasının da nedenidir. Çünkü her millet ve her devlet istisnasız olarak ‘Çanakkale Geçilmez!’ demiştir. 

Çanakkale, tüm tarihi bilgi birikimini bugün bile toprakları üzerindeki misafirlerine anlatır. İşte biz de rotamızda bu izlerin peşinden koşacağız. Ancak şimdiden söylemek gerekir ki rotamız Çanakkale merkezden başlıyor. Eceabat, Kilitbahir ve Seddülbahir üzerinden devam ediyor. Yani şehrin iki kıyısında da ayrı ayrı ziyaretleriniz olacak. Bu güzergahımız boyunca Çanakkale’nin dillere destan anıtlarını, müzelerini göreceksiniz. Aynalı Çarşı’dan Truva Atı’na, Çanakkale Şehitliği’nden İlk Şehitler Anıtı’na, Seyit Onbaşı, Nusret Mayın Gemisi ve daha birçok yer. Savaşın izlerini süreceğimi rotamız iki gün sürebilir. Ama bu iki günde savaşın tüm izlerini görüp benliğinizde hissedeceksiniz. 

Yorumlar

 • mustafaalii
  20.06.2022 11:49

  En son lisede gitmiştim. Şimdi yine gitmek istiyorum ama gitmeden sesli rehberi dinlemek bile harikaydı. Podcast mantığında hoş olmuş.

 • iremnisanurs
  27.10.2022 18:10

  3.gidişimde GeziBilen ile tecrübe etmiş oldum. Hayatı kolaylaştıran bir uygulama olmuş. Anlatımları ister giderken yolda dinle, ister eserin önünde. GeziBilen Rehberin Seninle!🥳

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota