Sayılarla Antalya
Sayılarla Antalya

Sayılarla Antalya


Türkiye’de ‘Akdeniz’in İncisi’ olarak da bilinen Antalya’nın yapılan en son sayıma göre nüfusu 2 milyon 511 bin 700’dür. Bir önceki nüfus sayımına göre yüzde 3,52’lik artış gösteren şehrin nüfusunu yüzde 50,37’lik bir kısımla yani 1 milyon 265 bin 171’le erkekler, yüzde 49,63 yani 1 milyon 246 bin 529 ile kadınlar oluşturur. Nüfus dağılımının hemen hemen eşit olduğunun söylenebileceği şehir aynı zamanda yaz mevsiminde yurt içi ve yurt dışı turistlerin oldukça yoğun olarak bölgeye gelmesi sebebiyle bu nüfus oranını 2,5 kat artırır.

36 derece 53 dakika Kuzey Enlemi ve 30 derece 41 dakika doğu paralelinde bulunan Antalya’nın yüzölçümü ise 20 bin 909 kilometrekaredir. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük 6’ncı şehri olan Antalya’da buna bağlı olarak metrekare başına düşen insan sayısı 120’dir. Ancak yeniden belirtmekte fayda var ki bu rakamlar yaz aylarında iki, hatta üç katına çıkabilmektedir.

07 plaka koduna sahip şehrin telefon kodu ise 242’dir. Bununla birlikte jeopolitik konumu baz alındığında şehirde ağırlıklı olarak Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü gözlemlenebilir. İçerisinde bulunduğu iklim kuşağına bağlı olarak kışları ılık ancak dağlık kesimi kar yağışlı ve sahil kesimi bol yağışlı, yazları ise sıcak geçer. Metrekareye yağış ortalaması 1070 milimetre olan şehrin de buna bağlı olarak topraklarının yüzde 60’lık bir kesimi ormanlık alanlardan oluşur.

Bitki örtüsü maki olan Antalya’da ağırlıklı olarak kızılçam, karaçam ve sedir ağaçları yaygındır. Özellikle sarmaşık, defne, sarıağaç, yemiş, çitlembik, mersin ağacı, nane, lavanta, kekik ve veronika en çok görülen bitki türleri arasındadır.

Şehrin arazisine bakıldığında yüzde 77,8’lik bir kısmının dağlık alanlardan, yüzde 10,2’sinin ovalardan ve yüzde 12’lik bir bölümünün de engebeli yapılardan oluştuğu görülür. Toros Dağları’nın bir kısmına da ev sahipliği yapan Antalya’da bu dağların tepelik bölgeleri yer yer 2500 ile 3000 metre arasında değişiklik gösterir.

Kepez, Muratpaşa, Alanya, Manavgat, Konyaaltı, Serik, Aksu, Kumluca, Döşemealtı, Kaş, Korkuteli, Gazipaşa, Finike, Kemer, Elmalı, Demre, Akseki, Gündoğmuş ve İbradı adında 19 adet ilçesi bulunan Antalya’nın aynı zamanda Alanya başta olmak üzere toplamda 537 tane de mahallesi bulunur.

Yorum Yap
GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

    2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

    Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

    Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler