Mutfak Müzesi

Mutfak Müzesi

22.02.2021 00:18


Geleneksel Şanlıurfa mimari tarzının en güzel örneklerinden Hacıbanlar Evi’nin interaktif bir müzeye dönüştürüldüğü bu yer, şehrin en popüler yerlerindendir. Anadolu’nun binlerce yıllık tarihini bünyesinde harmanlayan ve ‘Peygamberler Şehri’ olarak bilinen Şanlıurfa’nın mutfak kültürünü ve malzemelerini sergileyen müze, şehrin en çok ilgi gören mekanlarındandır. Özenle hazırlanmış kıyafetler, balmumundan heykeller, otantik tasarımdaki eşyalar ve yüzlerce yıldır kullanılan mutfak gereçlerinden örneklerle dolu olan müze, Şanlıurfa’nın sofra kültür ve adabını yansıtır. Beş odası ve iki su kuyusu bulunan geniş avlusuyla Tarihi Şanlıurfa Evleri’nin en güzel örneklerinden olan yapı, 2011 yılında dönemin Belediye Başkanı tarafından satın alınarak kamulaştırılır. Ardından müzeye dönüştürülen yer, bugün yöresel yemek kurslarının da verildiği interaktif bir alandır. Haftanın her günü verilen yöresel yemek kurslarıyla 15-50 yaş aralığındaki kadınların geleneksel mutfak kültürünü unutmamak adında rağbet gösterdiği Mutfak Müzesi, şehir halkı dışında yerli ve yabancı turistlerin de merakla ziyaret ettiği noktalar arasındadır.
Mutfak MüzesiMutfak MüzesiMutfak MüzesiMutfak Müzesi

Yorumlar

 • caglaacetin
  18.08.2022 07:30

  Urfa giyim ve mutfak kültürünü yansıtan, güzel bahçesi olan nezih bir müze, giriş ücretsiz

 • huseyinatess
  14.09.2022 11:28

  Sizi eskiye götürecek bir müze. Çok büyük olmamakla beraber içinde çok güzel eserler var. Girişte ücret istemediler. Daha çok konak benzeri bir yapıt ve içinde geçmişte kullanılan çeşitli odalar var. Ve bu odaların işlevlerinine göre malzemeler toplanıp müze yapılmış. Müzenin içindeki eserler kim tarafından bulunduysa eserin adının altına eseri bulan kişinin ismini yazmışlar. Dikkatimi çeken küçük ve güzel bir ayrıntıydı😊

 • acelyaabasar
  02.11.2022 14:05

  Cok güzel bir müze. Özellikle Urfa ve lezzetleri hakkında eski yaşantı hakkında bilgilendirici.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler