Ortahisar Abdioğlu Camii

Ortahisar Abdioğlu Camii

Ortahisar Abdioğlu Camii

Türkiye’nin Asya kıtasındaki coğrafi sınırlarının merkezi Nevşehir’deki Osmanlı camilerinden biridir Ortahisar Abdioğlu Camii. Binlerce yıllık geçmişi ile ünlü şehrin yakın tarihine dair önemli kültürel noktalarından Ürgüp’ün Ortahisar adlı kasabasında konumlanan cami, bölgenin simgeleri arasında yer alır. Kuzey tarafındaki şadırvanı, avlusu ve basık kemerli kapısı üzerindeki oldukça büyük kitabesine ek olarak avlusunun güney tarafındaki son cemaat yeri de dikkat çeker. Kemerleri, sütun ve kubbeleri ile Ortahisar Abdioğlu Camii, dönemini çok iyi şekilde yansıtan sade bir örnek maiyetinde. Günümüzde çok iyi durumda ve dini ibadete de açık. 1842’de kesme taşlarla inşa edilen dikdörtgen planlı Ortahisar Abdioğlu Camii’nin günümüzde kullanılmayan özgün minaresine ek olarak 1973 tarihli minaresi de bulunuyor. Cami, bu yönüyle eskiyle yeni arasında şaşırtıcı bir denge kuruyor. Manevi ve tarihi öneme sahip olan tarihi cami, son derece kolay bir yol üzerinde ve bölgeyi gezen genç-yaşlı herkesi ziyaretine bekliyor.

Ortahisar Abdioğlu CamiiOrtahisar Abdioğlu CamiiOrtahisar Abdioğlu CamiiOrtahisar Abdioğlu Camii

Yorumlar

 • huseyinatess
  07.12.2022 08:32

  1258 yılından kalma harika bir camii…

 • irembozz
  12.10.2022 14:13

  Ürgüp’ün Ortahisar Kasabası merkezinde yer alan, kuzeyine avlu ve şadırvan yerleştirilen caminin giriş kapısı üzerinde iki Osmanlıca kitabesi bulunmaktadır. Kitabesine göre Hicri 1258 Miladi 1842 tarihli yapı olan caminin son cemaat yerinde bulunan mezar yine aynı tarihi vermektedir. Bu mezarın Abdioğlu adlı bir şahsa ait olduğu ve bu kişinin yapının banisi olduğu düşünülür.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler