Devrent (Hayal) Vadisi (Deve Peri Bacaları) - GeziBilen

Devrent (Hayal) Vadisi (Deve Peri Bacaları)

Devrent (Hayal) Vadisi (Deve Peri Bacaları)

Oluşumu neredeyse 60 milyon yıl süren bir deve siluetine sahip yan yana duran üç Peri Bacasının güzelliği kendine hayran bırakır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde 1985 yılından beri yer alan dünyanın sayılı güzelliklerinden Peri Bacalarının oluşumu 60 milyon yıl öncesine dayanır. 3’üncü Jeolojik Dönem’de Torosların yükselmeye başlamasıyla kuzey yönündeki Anadolu fay hattı sıkışır ve bölgedeki yanardağlar aktive olur. Güllüdağ, Erciyes Dağı ve Hasandağı da bundan 10 milyon yıl öncesine kadar lav püskürtmeyi sürdürür. O dönemlerde bir iç deniz olan Kapadokya ise bu lavlardan nasibini alır. Bölgedeki iç denizi ve akarsuları kurutan lavlar zamanda tüf taşından olan kayaları da yağmur suyu ve sert rüzgarlarla bir araya gelerek aşındırmaya başlar. İşte Devrent Vadisi'nin de oluşumu bu şekilde 60 milyon yıl öncesine dayanır. İnsan beyni güvenli hissedebilmek adına gördüğü her objeyi (bulut, taş, deniz dalgası gibi) tanıyıp aşina olduğu başka bir nesneye benzetme çabasındadır. Farklı nesnelere ya da canlılara benzeyen peri bacaları sebebiyle bu vadi Hayal Vadisi adıyla da anılır. Deve Peri Bacaları da bu durumdan nasibini alır ve hörgücüyle birlikte adımlayan devasa bir deveye benzetilir. Aslına bakıldığındaysa tabiat ananın eşsiz güzellikteki armağanlarından biri olduğu görülür. Şehrin en güzel ve en mistik görüntülerinden birini yansıtan Devrent Vadisi'ndeki Deve Peri Bacaları her yıl binlerce turistin de uğrak noktasıdır.

Devrent (Hayal) Vadisi (Deve Peri Bacaları)Devrent (Hayal) Vadisi (Deve Peri Bacaları)Devrent (Hayal) Vadisi (Deve Peri Bacaları)

Yorumlar

 • leylakorkmazz
  30.06.2022 07:28

  Eşsiz bir doğa harikası genellikle deveye benzetildiği için deve peri bacası adını almış üstüne çıkmak isteyenler olmasaydı iyiydi :):)

 • huseyinatess
  07.12.2022 08:26

  Güzel bir yer. Vadi içerinde gezindikçe güzel peri bacalarını ve manzara keşfedebilirsiniz. Eğer Nevşehir açık hava müzelerini ve vadilerini gezecekseniz mutlaka güneşten korunmak amacıyla şapka veya şemsiye kullanınız ve suyunuzu eksin etmeyin. İyi gezmeler.

 • kaan61
  28.08.2022 06:15

  Harika

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota