Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü

Dinginliği ile ziyaretçilerini doğanın içine çeken Beyşehir Gölü, 1993 yılında milli park statüsüne alındı. Beyşehir Gölü’nün denize olan yüksekliği bir metreden fazladır. Yeraltından Manavgat Çayı’nı takip ederek Akdeniz’e ulaşan göl, yakınındaki Toros Dağları’ndan ziyade yeraltı kaynaklarından beslenir. Türkiye’nin tatlı suya sahip en büyük gölü olan Beyşehir Gölü, büyüklüğü açısından da 3’üncü sıradadır. Anadolu medeniyetlerinin yerleşik hayata geçip yaşadıkları su yakınlarından biri olan bu muhteşem göl, tarihi geçmişi milattan önce 7000 yılına kadar uzanan Beyşehir ilçesindedir. Hititlerden Mısırlılara, Asurlulardan Friglere, Psinyalılardan Lidyalılara ve hatta Büyük İskender’den Romalılara kadar pek çok medeniyetin yaşam kaynağı olur. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı ile Anadolu Selçuklu topraklarına dahil olan Beyşehir Gölü, yüzlerce yıldır Türklere ev sahipliği yapar. Gölün yarattığı iklim kuşağından etkilenen çevresi, tertemiz havası ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini karşılar. Konya’yı keşfe gelen kaşiflerin hem bedenlerini hem de ruhlarını dinlendirme imkanı bulduğu Beyşehir Gölü, dinginliği ile ziyaretçilerine huzurlu dakikalar yaşama fırsatı sunar.

Beyşehir GölüBeyşehir GölüBeyşehir GölüBeyşehir Gölü

Yorumlar

 • mustafaalii
  04.07.2022 08:05

  Türkiyenin en büyük Tatlı gölü konumda olan şehri bambaşka bir hale çeviren çok güzel bir göl özellikle gün batımında görsel şölen sunuyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler