Şapka Müzesi

Şapka Müzesi

Şapka Müzesi

İklimiyle, coğrafyasıyla, insanıyla, lezzetiyle bambaşkadır Kastamonu... Karadeniz’in batı sahillerine yakın konumda ama iç bölgeye doğru uzanan bu tarihi şehir için kültürel bir hazine demek yanlış olmaz. Adından her geçen gün daha fazla söz ettiren bölgenin çok sayıda ilki barındırdığı bilinir. İşte, bunlardan biri de şehir merkezinde Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilen Şapka Müzesi. Şapka Müzesi’nde elbette çeşit çeşit şapkalar var. Arka plandaki detay da ilgi çekici. Cumhuriyet’in ilanıyla Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Şapka İnkılabı’nı ilan ediyor. Bu ilanın gerçekleştirildiği şehir ise Kastamonu ve on yıllar sonra bu önemli gelişmenin şehirle bağdaştırılmasını esas alan proje hayata geçiriliyor; dönemin Kastamonu Valisi Mustafa Kara öncülüğünde başlayan kapsamlı hazırlıkların ardından Şapka Müzesi 2008 tarihinde açılıyor. Geniş bir koleksiyonun yer aldığı müzede şapka adına hemen her şey mevcut. Süleyman Demirel’den Bülent Ecevit’e tanınmış devlet adamlarının, iş insanlarının, ünlü isimlerin şapkaları sergilendiği müze, tarihi atmosferiyle de dikkat çekiyor. Her geçen gün sayısı artmakla birlikte bine yakın şapkanın yakından görülebildiği müzeye yılda ortalama 100 bini aşkın kişi ziyarette bulunuyor.

Şapka MüzesiŞapka MüzesiŞapka MüzesiŞapka Müzesi

Yorumlar

 • vlknckcc
  22.09.2022 09:38

  Müze Kart Geçerli dimi

 • melekbakan
  08.07.2022 09:51

  Gidilmesi gereken yerler arasında güzel düşünülüp yapılmış pişman olmazsınız farklı kültürlerden bahışlanmış tarihsel bir yer olmuş ayrıça Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi içerisindedir.

 • aleynaayenerr
  16.08.2022 07:09

  içeride çeşitli şapkaların yanı sıra eski dönemlere ait savaş aletleri de sergileniyor. girişler ücretsiz

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler