Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Kars’ın dört mevsim soğuk havasıyla meşhur ilçesi Sarıkamış’tan komşusu Erzurum’a kadar uzanan alan, manevi bir değer aynı zamanda… 1. Dünya Savaşı’nda Allahuekber Dağları’ndaki sefer sırasında 90 bin askerin aşırı soğuklar nedeniyle hayatını kaybettiği bölge, Milli Park sınırları içerisinde kalıyor ve bu kapsamda 20 adet Türk Şehitliği ziyaret edilebiliyor. Hüzün ve maneviyatın doruk noktada olduğu Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı’nda çevre düzenlemesi ile dikkat çeken ve yıl boyu ziyaret edilebilen sekiz adet abide bulunuyor. Milli Park, aynı zamanda doğal güzellikleri ile cezbedici bir davet özelliği taşıyor. Yaklaşık 25 bin hektar alandaki Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı; oksijen, yeşil, yabani hayat ve doğal yaşama dair her şeyin merkezinde adeta. 352 farklı türde bitkinin yer aldığı ormanlarla kaplı alanda; ayrıca yabani çuhadan yara otuna, kayısı ağacından rüzgar gülüne her şey var. Hayvan çeşitliliği açısından da zenginlik had safhada. 75 memeli, 107 kuş ve altı farklı balık türüne ev sahipliği yapıyor. Yaban kedisi, su samuru, sincap, akbaba, vaşak gibi hayvan türleri ile karşılaşılabiliyor. Dört farklı güzergah üzerinden giriş yapılabilen, kamp imkanı bulunan ve kayak tesislerine de sahip olan Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı, Kars şehir merkezine 50 km mesafede sizi bekliyor.

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli ParkıSarıkamış Allahuekber Dağları Milli ParkıSarıkamış Allahuekber Dağları Milli ParkıSarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler