Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

22.02.2021 00:18


Jeopolitik konumu nedeniyle pek çok askeri kışla niteliğindeki tabyadan, kaleden ve surdan oluşmuş Kars’ın 93 Harbi şehitlerine adanan bu müze, zaman yolculuğu vadediyor. Osmanlı Devleti 19’uncu yüzyılın ortalarından sonlarına kadar Ruslardan pek çok saldırıya maruz kalır. Bu saldırılar sırasında şehrin savunulması adına askeri kışla görevi görebilecek tabyalar ve karargah binaları inşa edilir. Savunma ve saldırı püskürtme amaçlı kullanılan karargahlardan biri de bugünkü Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi binasıdır. Tarih sayfaları 1828’i gösterdiğinde Osmanlı’ya Kars’ta Ruslar tarafından büyük bir saldırı düzenlenir. Gece baskını olarak düzenlenen saldırıda III. Selim zamanı Yeni Tabya olarak yaptırılan tabyadaki tüm askerler şehit edilir. O günden sonra literatüre Kanlı Tabya olarak geçen yerin betimlendiği müze ‘Kanlı Tabya Binası’ olarak da bilinir. 3 bin askerin bir gecede şehit olmasını konu alan sergisiyle Kars’ın en çok ziyaretçi alan yerlerinden olan Kafkas Cephesi Şehitleri Müzesi, sekiz ana salonuyla oldukça geniş bir sergi alanına sahiptir. Müze aynı zamanda Türkiye’deki ender interaktif müzelerden birisidir.
Kafkas Cephesi Harp Tarihi MüzesiKafkas Cephesi Harp Tarihi MüzesiKafkas Cephesi Harp Tarihi MüzesiKafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

Yorumlar

 • ℯ𝓋𝒾𝓃 ✨
  31.08.2021 12:08

  Görülmesi gereken nadide yerlerden biridir 👌🏻

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler