Eski Hekim Evi (Hotel Cheltikov) - GeziBilen

Eski Hekim Evi (Hotel Cheltikov)

Eski Hekim Evi (Hotel Cheltikov)

Rus mimarisinin en ihtişamlı örneklerinden olan yapı, 19’uncu yüzyıldan bu yana tüm güzelliğini korur. Günümüzde otel olarak kullanılan Eski Hekim Evi (Hotel Cheltikov) şehre gelenlerin kalmak için birbirleriyle yarıştığı yerlerden biridir. Osmanlı-Rus Savaşı adıyla bilinen 93 Harbi’nin ardından kaybedilen Kars’a yerleşen Rus ailelerinden olan Cheltikov ailesi, kendilerine şehirde kalacak bir konak inşa ettirir. 1877-1896 yılları arasında Kars’ın en tanınan ailelerinden olan Cheltikovlar, konakta kısa bir süre oturduktan sonra Rus hükümetine hediye eder. Uzun yıllar boyunca opera binası olarak kullanılan yapı, Rusların Kars’tan çekilmesiyle birlikte Sıbyan Mektebi’ne dönüştürülür. Şehir halkının hemen her ihtiyacını karşılamak için kullanılan ve bu yüzden sıkça kimlik değiştiren konak daha sonra askeri ecza deposu, hastane, doğumevi ve en son olarak da hekim evi olarak kullanılır. Cheltikov Konağı 2011 yılında bugünkü haline dönüşmek için tamamen aslına sadık kalınarak restorasyondan geçirilir. Dokuz yıldır şehrin gülen yüzü olarak görülen bir otel olarak hizmet veren Eski Hekim Evi (Hotel Cheltikov), şehrin en gözde ve bir o kadar da merak edilen yapılarının başında gelir.

Eski Hekim Evi (Hotel Cheltikov)Eski Hekim Evi (Hotel Cheltikov)Eski Hekim Evi (Hotel Cheltikov)Eski Hekim Evi (Hotel Cheltikov)

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota