Aziz Prkich Kilisesi

Aziz Prkich Kilisesi

Aziz Prkich Kilisesi

Türkiye’nin en doğu ucundaki Kars’ın güneydoğusunda yer alan Ani kentinde 1036’da Kral III. Sembat tarafından inşa edilen Aziz Prkich Kilisesi, bölgenin tarihi ve estetik açıdan öne çıkan dini yapılarından biri. Birçok medeniyetin merkezinde, buram buram tarih kokan bölgede görenleri hayrete düşüren ilginç bir eser anlamı taşıyor. Çünkü yapının yaklaşık olarak yarısı ayakta ancak diğer kısmı yaklaşık 100 yıl önce düşen yıldırım nedeniyle yıkılmış halde. İskelelerle ayakta duran kilisenin etrafında yer yer blok ve küçük parçalar halindeki kalıntılar mevcut. Orijinal planı ele alındığında kubbeli çatı altında sekizgen plana sahip olan Ermeni kilisesi, sütunlarla ayrılmış iki ayrı bölümden oluşuyordu. Bölümlerinden biri daha geniş halde yapılan Aziz Prkich Kilisesi’nde küçük pencereler, görsel öğe olarak kullanılan sütün şekilleri ve iç kısımda kısmen fark edilebilen resimler dikkat çekiyor. Geniş bir düzlükte yükselen Aziz Prkich Kilisesi, geçtiğimiz yıllarda gördüğü restorasyonla nispeten daha iyi durumda. Bölgeye gerçekleştirilen ziyaretlerde özellikle güneşin battığı veya doğduğu saatlerde eserin fotoğraflanması ise son yılların ön plandaki turistik trendleri arasında.

Aziz Prkich KilisesiAziz Prkich KilisesiAziz Prkich KilisesiAziz Prkich Kilisesi

Yorumlar

 • sudekilic
  19.07.2022 07:34

  Ani antik kentinde bulunan bu kiliseyi çok beğendik. Kilisenin bir tarafı ermanistana bakiyor. fotoğraflar için güzel bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler