Zoğrafyan Özel Rum Okulu - GeziBilen

Zoğrafyan Özel Rum Okulu

Zoğrafyan Özel Rum Okulu

İstanbul Beyoğlu’nda 1846’da Panayia Kilisesi’nin Okulu adıyla faaliyete geçen Zoğrafyan Rum Okulu, Taksim Meydanı'na çok yakın bir konumdadır. Tarihi 19’uncu yüzyıla dayanan okulun, çağdaş bir okul olarak yenilenmesi amacıyla para Zoğrafyan , yüksek miktarda bağış yapan Hristaki Zoğrafos’a bir onur göstergesi olarak, okulun adının Zoğrafyan olmasına karar verilmiştir.

1899 yılında ilk mezunlarını veren Zoğrafyan’ın dönemindeki öğrenci sayısı 350’yi bulmasına karşın günümüzde okulun bünyesinde 45 kadar öğrenci ve 20’yi bulmayan öğretmen mevcudiyeti vardır. Okulun öğrenim dili ise Türkçe ve Yunanca’dır.

Fen lisesi olarak açılan Zoğrafyan Rum Lisesi bünyesine, 1948'de Ticaret Lisesi’ni de eklendi. Zaman içinde kapasitenin artması nedeniyle genişletilen okul, restorasyondan geçirilerek şimdiki görünümüne kavuştu.

İstanbul’da eğitim veren okul binaları arasında en az 100 yıllık tarihe tanıklık etmiş olanlar mevcut. Bunlardan biri olan Zoğrafyan Özel Rum Okulu’nda öğrenciler eğitim ve öğretim hayatlarına devam ederken aynı zamanda tarihi ambiyansı da yaşayabiliyorlar.

Zoğrafyan Özel Rum OkuluZoğrafyan Özel Rum OkuluZoğrafyan Özel Rum OkuluZoğrafyan Özel Rum Okulu

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota