Vezneciler Hamamı - GeziBilen

Vezneciler Hamamı

Vezneciler Hamamı

Vezneciler Hamamı, 1481 yılında Osmanlı Padişahı II. Beyazıt tarafından Süleymaniye Medresesi’ne gelir sağlaması amacıyla yaptırıldı. Bir diğer bilgiye göre konak hamamı olarak hizmete girse de daha sonra halka açıldı. Birçok önemli devlet adamı ve paşaya hizmet veren hamam, 1950 yılında yenilenmiştir. Geçmişten bugüne tarihin izlerini taşıyan yapı, mermer sütunlarındaki işlemeleriyle görülmeye değer.

İstanbul Fatih’teki, Kuyucu Murat Paşa Türbesi’nin karşısında yer alan Vezneciler Hamamı, ismini bulunduğu semt olan Vezneciler’den alıyor. Şehrin ilk akla gelen tarihi mekanlarından; Kapalı Çarşı, Beyazıt Camii, Şehzade Paşa Camii ve Süleymaniye Camii’ye yakınlığı nedeniyle ulaşımı kolay olan hamam, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. İkinci katta inşa edilen ilk ve tek tarihi hamam, günümüzde hem erkeklere hem de kadınlara hizmet vermeye devam ediyor.

Vezneciler Hamamı, vücudunuzu rahatlatmak ve iç huzurunuzu sağlamak için iyi bir alternatif olabilir. Türk kültürünün bir yansıması olan hamam deneyimini, meşhur göbek taşına uzanıp masaj yaptırarak yaşayabilirsiniz. 

Vezneciler HamamıVezneciler HamamıVezneciler HamamıVezneciler Hamamı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota