Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi

Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi

22.02.2021 00:18


Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1979’da Fatih ilçesinin Sultanahmet semtinde açılmıştır. Sultanahmet Camii’nin Hünkar Kasrı bölümündeki geniş bir halı koleksiyonunu ziyaretçileri ile buluşturan müzede geniş çeşitlilik baş döndürücüdür.

Eski bir İslam geleneği olarak halkın cami ve mescitlere yaptığı halı bağışlarından oluşan geniş bir seçki bu müzede sergilenir. Müzede, vakfın koleksiyonuna ait 14’üncü yüzyıl ile 20’nci yüzyıl arasında dokunmuş, her biri kendi döneminin ve yöresinin desenlerini ve el işçiliğini yansıtan tarihi değeri yüksek halılar sergilenir.

Giriş katında büyük boyutlu halıların sergilendiği müzenin ikinci katında nispeten daha küçük boyutta halılar kronolojik olarak sergilenir.

Müze standartlarına uygun ortam şartlarının ve sergileme alanlarının kusursuz şekilde dizayn edildiği alanda halılar üç farklı galeride sergilenir. Beylikler ve erken, klasik Osmanlı dönemine ait halıların sergilendiği ilk galeriyi, Orta ve Doğu Anadolu halı ve seccadeleri ile ikinci galeri takip eder. Son galeride Osmanlı dönemine ait büyük boyutlu Uşak halıları ve saf halı seccadeler yer alır. 

Sadece halı sergilemesinin olduğu Türkiye’nin tek halı müzesine ev sahipliği yapan kasır, 1609-1617 yıllarında inşa edilmiş, çeşitli restorasyon çalışmalarından sonra günümüze ulaşmıştır.

Vakıflar Halı ve Kilim MüzesiVakıflar Halı ve Kilim MüzesiVakıflar Halı ve Kilim MüzesiVakıflar Halı ve Kilim Müzesi

Yorumlar

 • kargidanecee2
  01.12.2022 07:23

  Bildiğim kadarıyla Pazartesi hariç her gün açık ve müzekart geçmiyor bilginize…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler