Tuzcubaba Camii - GeziBilen

Tuzcubaba Camii

Tuzcubaba Camii

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Tuzcubaba Camii, Fatih Sultan Mehmet döneminde Tuzcubaşı Rum Ali Ağa tarafından yaptırılmıştır. Mimarı hakkında bilgi olmayan cami 15’inci yüzyılda inşa edilmiştir.

Camiyi yaptıran Rum Ali Ağa’nın tedarik sorunu yaşandığında Fatih Sultan Mehmet’in ordusuna tuz temin ettiği söylenmektedir. Önemli bir eserdir; Tuz Baba Camii bölgedeki ilk Türk-İslam eserlerinden bir tanesidir.

Üzerine inşa edildiği arazi eğimli olduğundan dolayı bir set üzerinde yapımı tamamlanmıştır. Tek minaresi olan caminin türbesinde Tuzcubaşı Rum Ali Ağa’nın sandukası vardır.

Caminin mütevazi avlusu taşlarla döşenmiştir. Ahşap çatılı olan cami içerisinde yine ahşap merdivenler kullanılmıştır. Orijinal binası kare olan camiye ilerleyen zamanlarda bazı ek bölümler yapılmıştır.

Tuzcubaba Camii, adetleriyle de ünlüdür. Özellikle ramazan aylarında ziyaretçi sayısında artış görülen cami, oldukça ilginç bir adete konu olmuştur. Dualarının kabul olması için ziyaretçiler kapıdaki bir bölmeye tuz dökerek dua etmektedirler. Yolu caminin bulunduğu yoldan geçen kişilerin dökülen tuzlardan bir tutam yiyerek dua etmeleri de başka bir adet haline gelmiştir.

Tuzcubaba CamiiTuzcubaba CamiiTuzcubaba CamiiTuzcubaba Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota