Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi (Depo Müze)

Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi (Depo Müze)

01.06.2021 08:44


Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü çatısı altında hizmet verir. İstanbul Fatih sınırları içinde yer alan bu önemli müze, bir yap topluluğu içinde bulunur. Bu külliye içinde medrese odaları, sıbyan mektebi, sebil ve kütüphane gibi yapılar yer alır. Müzenin kuzey bölümünde Dürgelzade Camii, batı bölümünde Saraçhane dükkanlarından kalan izler ve bu alanda inşa edilen yeni evler göze çarpar. Doğu kısım ise vakfın arsası ve Horhor Caddesi’ne doğru bakar. Avludaki kütüphanenin kapısında bir kitabe yer alır. Kitabede yazılan bilgilere göre burası 1755 senesinde Rahime Hanım’ın girişimleri ile onarılır. Günümüzde bu tarihi külliye bütünüyle Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi olarak işlev görür.

Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi’ni ziyarete gelenleri mezar taşları, ahşap eserler, tuğralar, taş kitabeler ve daha pek çok önemli eser bekler. Yoğun bir koleksiyona sahip olan müze, hem içeriği hem de mimari özellikleri ile ön plana çıkar. Müze bir nevi açık müze olarak tasarlanır. Müzenin bahçe bölümünde; minarenin külahı, çeşmelere ait aynalar ve kitabeler sergilenir. Aynı şekilde çeşitli mezar taşları ve tuğralar da bu alanda teşhir edilir. Burada Mimar Ayas gibi bazı önemli isimlerin mezar taşları yer alır.

Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi, çok önemli cami ve külliyelere ait çinilerden örnekler sunar. Selçuklu ve erken dönem Osmanlı çinilerini bulabileceğiniz müze, diğer yandan Ahşap Eserler bölümüyle de dikkat çeker. Müze içinde şu anda 1500’den fazla eser bulunur. Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi, pazar ve pazartesi günleri dışında her gün 09.00 ve 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Müze, yakın zaman önceki restorasyondan dolayı uzunca bir süre kapalı kalır.

Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi (Depo Müze)Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi (Depo Müze)Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi (Depo Müze)Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi (Depo Müze)

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler