Taksim Maksemi

Taksim Maksemi

Taksim Maksemi

Taksim Meydanı İstiklal Caddesi başında I. Mahmut tarafından 1732 yılında yaptırıldığı düşünülen, Boğaziçi sırtlarından gelen suyu şehre dağıtmak amacı ile yaptırılan ve Taksim’e ismini veren yapıdır. 

Tarihte ilk kez Romalıların kullandığı düşünülen maksemler, kelime anlamı olarak “suyun kollara ayrıldığı yer” demektir ve dağıtılan suyun kirlenmemesi için daima kapalı bir bina halinde yapılmışlardır. 

Taksim Meydanı’na ve Sokağı’na bakan sade bir biçimde mermerden yapılmış iki adet çeşmesi mevcuttur ancak tekneleri sağlam olmasına rağmen suyu akmamaktadır. Kapısının sağ ve solunda gelmek üzere mermerden iki adet zarif kuş evi yapılmıştır. Osmanlı mimarisinde sıklıkla rastlanan nüanslara rağmen işlevselliği bakımından bu yapıya kuş evi yapılması aslında büyük bir inceliktir. İç kısmında ise maksemi ziyaret eden önemli kişilerin dinlenmesi için yapılan, mermerden bir divan mevcuttur. Tavan ise yağlı boya nakışlarla süslenmiş, duvarların her yüzünde sivri kemerle yapılmış nişler bulunmaktadır. Makseme gelen su duvardan 14 santim çıkıntısı bulunan bir oluktan akmaktadır ve bu oluğun üstünde oymalı ve yaldızlı mermer plâklarda bir beyitlik tarih manzumesi, sağ ve solda da birer adet mensur kitabe mevcuttur.

Taksim isâle hattı üzerinde yakın zamanlara kadar mevcut olan Harbiye Maksemi ise yol açılması dolayısıyla kaldırılmıştır.


Fotoğraf Kaynağı:

Taksim MaksemiTaksim Maksemi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler