Siyavuş Paşa Medresesi (Tesbih Müzesi) - GeziBilen

Siyavuş Paşa Medresesi (Tesbih Müzesi)

Siyavuş Paşa Medresesi (Tesbih Müzesi)

İstanbul’un Fatih ilçesinde Mısır Çarşısı’nın arkasında birçok Osmanlı eseri konumlanır. Rüstempaşa Camii, Balkapan Hamamı, Timurlutaş Camii gibi sofistike yapılarla birlikte görülmeye değer eserlerden biri de Siyavuş Paşa Medresesi’dir. Tepesinde açı yaparak kıvrılan düzensiz formuyla şaşırtıcı Siyavuş Paşa Medresesi, eski bir Osmanlı yapısıdır. Medreselerde hücre denen öğrencilerin kaldığı odacıklar ve dershane bulunurdu, Siyavuş Paşa Medresesi’nin hücreleri avlusuna dağıtılmış haldedir. Her bir odacık, üzerindeki sağlam kubbeleriyle ilgi çekicidir. Öncesinde olmayan hücre önlerindeki sütunlu revaklar, restorasyonla yapıya yeniden kazandırılmıştır. Eminönü’ndeki medresenin derslik olarak asırlar boyu kullanılmış bölümü giriş kapısının sağında yer alır. Geçtiğimiz yıllarda kapsamlı bir şekilde restorasyon gören kubbesinden zeminine aslına uygun şekilde yenilenen yapı, günümüzde oldukça iyi durumdadır. Günümüzde Siyavuş Paşa Medresesi ‘Hilye-i Şerif ve Tesbih Müzesi’ adıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Siyavuş Paşa, Macar asıllı önemli bir devlet adamıydı. Yeniçeri Ağası olduktan sonra Rumeli Beylerbeyi ve sadrazamlığa kadar yükseldi. II. Selim’in kızıyla evlendi. Aynı zamanda Osmanlı Padişahı III. Murat’ın kayınbiraderiydi.

Siyavuş Paşa Medresesi (Tesbih Müzesi)Siyavuş Paşa Medresesi (Tesbih Müzesi)Siyavuş Paşa Medresesi (Tesbih Müzesi)Siyavuş Paşa Medresesi (Tesbih Müzesi)

Yorumlar

 • gunessygz
  22.03.2023 09:55

  İçinde Hilye-i Şerif ve Tesbih Müzesi bulunuyor. Giriş ücretsiz.

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:31

  Restore edilmiş. Medresenin arkasındaki Kepenekçi Sokak sonunda Bizans duvar kalıntılarının olduğu otopark var. Medresenin etrafındaki sokaklarda, küçük imalathaneler ve çevredeki binaların terasına açılan çok sayıda kafeterya var.

 • Samet Özdemir
  23.11.2021 12:12

  Gezip görülmesi gereken bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota