Şah Rah Çeşmesi - GeziBilen

Şah Rah Çeşmesi

Şah Rah Çeşmesi

İstanbul’un ara sokakları, tarihi külliyelerin duvarları, yokuş aşağıya inen yollar ve daha birçok farklı noktada görülebilen Osmanlı çeşmelerinin binlerce yıllık şehrin dokusunun ayrılmaz birer parçaları olduğuna şüphe yok. Bu noktadaki Şah Rah Çeşmesi, İstanbul’da tarihi yapı çokluğuyla ziyaretçilerini hemen her köşesinde zaman yolculuğuna çıkaran Fatih ilçesindedir. Esrar Dede Sokak üzerindeki çeşme, genel itibarıyla son derece iyi durumdadır.

1559 tarihinde yaptırıldığı anlaşılan çeşme klasik üsluba sahiptir. Detaylı estetik özellikler taşımaz, daha ziyade sadeliğin ön planda olduğu görülür. Günümüzde aktif durumda değildir.

Eskiden suyun aktığı yerin iki yanında tas konulması için açılmış bölümler dikkat çeker. Bu bölümlerin üzerinde de rozet vardır. Kitabesi iyi durumda günümüze ulaşmıştır. İki satırdan oluşan kitabe, yapılış tarihi olan Hicri 967 ile noktalanır.

Sayısız insanın önünde durup içtiği, asırlar boyu yöre halkının ihtiyaçları için kullandığı çeşme; az da olsa dışa taşmış saçağı, kare şeklindeki kornişi ile bulunduğu lokasyona tarihi değeri ile katkı sağlar.

Şah Rah ÇeşmesiŞah Rah ÇeşmesiŞah Rah ÇeşmesiŞah Rah Çeşmesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota