Şah-ı Huban Hatun Türbe ve Medresesi

Şah-ı Huban Hatun Türbe ve Medresesi

Şah-ı Huban Hatun Türbe ve Medresesi

İstanbul’un Fatih ilçesindeki işlek ve merkezi Vatan Caddesi’nde Aksaray ile Emniyet-Fatih metro durakları arasında kalan Oğuzhan Caddesi’nden girilince sizi konutların arasında duvarlarla çevrili bir yapı karşılar. Burası bir türbe ile birlikte Şah-ı Huban Medresesi’ne ev sahipliği yapar. Medreseler Osmanlı’da gençlere yönelik eğitim verilen ve günümüz yüksek öğrenimine denk sayılabilecek kamusal binalardı. Osmanlı Padişahı Sultan Selim’in 16’ncı yüzyılın sonlarına doğru hayata gözlerini yuman kızı Şah-ı Huban adına yaptırılan medrese, ünlü Saray Baş Mimarı Mimar Sinan’ın şehirdeki çok sayıda eseri arasında yer alır. Üzeri kubbelerle örtülü iki bölüm dikkat çeker. Burası medresenin derslikleriydi. Diğer kısımlar olan öğrencilerin kaldığı odacıklar (hücreler) günümüze ulaşamamıştır. Yapının revakları, ahşap çatısı, her ne kadar restorasyonla bir nevi modern parçalar halindeki sütunları göze çarpar. Sütunları, orijinal medreseye ait olmamakla birlikte iyi birer kopyadır. Günümüzde kamu yapısı olarak fonksiyon kazandırılan tarihi değerin yakınındaki Şahu Huban Türbesi de ziyaret edilebilir.

Şah-ı Huban Hatun Türbe ve MedresesiŞah-ı Huban Hatun Türbe ve MedresesiŞah-ı Huban Hatun Türbe ve MedresesiŞah-ı Huban Hatun Türbe ve Medresesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler