Özel Esayan Ermeni Okulu

Özel Esayan Ermeni Okulu

Özel Esayan Ermeni Okulu

Eseyan Ermeni Okulu, cemaatin okul ihtiyacını gidermek üzere Beyoğlu Yönetim Kurulu’nun başlattığı yardım kampanyasına karşılık veren Hovhannes Eseyan ve Mıgırdiç Eseyan kardeşler tarafından kurulur. Hayırsever kardeşlerin inşa çalışmalarına başlamadan önce talebi okulun kendilerinin soyadını taşıması olur. Bu isteğin cemaat tarafından kabul görmesi üzerine Taksim Meşelik Sokak’ta temeli atılan Eseyan Ermeni okulunun inşasına 1893 yılında başlanır. İki yıl süren çalışmalar neticesinde 1895’te tamamlanan okul, ilk öğrencilerini kabul etmeye başlar.

İlk yıllarında karma düzende olan okul, sonra sadece kız öğrencilere yönelik eğitim verir. 1. Dünya Savaşı yılarında hemşirelerin eğitimine tahsis edilen okulda, savaş sonrası Türkiye’nin ilk laboratuarı kurulur.

Bir süre yetimhane olarak da kullanılan İstanbul’daki tarihi okul, 1923’teki çeşitli onarım çalışmaları ile yenilenerek bu günlere gelir. Söz konusu yenileme çalışmaları sırasında okulun arsası içinde bulunan ve harap durumdaki Surp Harutyon Kilisesi de yenilenmiştir.

1993 yılı itibarıyla tekrar karma düzene geçilen ve 2000’li yıllarda yapılan büyük bir onarım ile yenilenen okul, günümüzde eğitim hayatına devam etmektedir.

Özel Esayan Ermeni OkuluÖzel Esayan Ermeni OkuluÖzel Esayan Ermeni Okulu

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 07:06

  Süper bir okul. Eğitim kalitesi çok iyi. Öğrencilere yıl içinde birçok etkinlik yaptırıyorlar. Ortaokulu mükemmel.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler