Nordstern Han

Nordstern Han

Nordstern Han

İstanbul Karaköy meydanında, Voyvoda Caddesi’nin üzerinde yer alan Nordstern Han, 1889’da inşa edilmiştir. Rafael Salamon Kamonda tarafından yaptırıldığı söylenen yapının, bilhassa İstiklal Caddesi’ndeki Saint Antoine Kilisesi ile İtalyan Sefarethanesi’ne mimari açıdan benzemesi sebebiyle İtalyan Mimar Guilio Mongeri tarafından yapıldığı da düşünülmektedir. Hatta Nordstern Han’ın Mongeri’nin İstanbul’daki ilk mimari eseri olduğu da söylenenler arasında yer alır.

Nordstern Han’ın sol çaprazında, mimarlığını Mongeri’nin yaptığı meşhur Karaköy Palas yer alır. Hanın inşasından evvel bulunduğu bölgede Beyoğlu Tapu Sicil Müdürlüğü’nün 1813 yılı kayıtlarındakilere göre Yahudhane ve altında ise beş dükkanlı bir yapı bulunur. Aynı müdürlüğün 1857 yılı kayıtlarında ise “iki dükkan ile Yahudhane arsası” ibaresine rastlanır. Bu ifade de Yahudhane’nin o tarihte olmadığı anlamını taşır. Ve yine 1862 yılı kayıtları incelendiğinde, hanın bulunduğu yerde Yosef’e ait, tek kapılı bir han ile üç adet dükkanın olduğu bilgisine ulaşılır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinden Hışım Grubu tarafından satın alınan Nordstern Han, 2011’in sonu, 2012’nin başı gibi geniş çaplı bir tadilata girer. Yaklaşık 3 yıl süren restorasyon ve onarım çalışmalarının ardından ise 2015’te Nordstern Hotel olarak ilk misafirlerini ağırlamaya başlar.

Bugün İstanbul Galata ve Karaköy bölgesinin siluetini oluşturan yapılardan biri olarak karşımıza çıkan Nordstern Hotel, gerek İstanbul manzarası gerekse Karaköy’ün eşsiz deniz kokusu ile İstanbul insanı kültürüyle misafirlerine hizmet vermeyi sürdürür. 

Nordstern HanNordstern HanNordstern Han

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler