Mimar Sinan (Sultan Süleyman) Köprüsü - GeziBilen

Mimar Sinan (Sultan Süleyman) Köprüsü

Mimar Sinan (Sultan Süleyman) Köprüsü

İstanbul’un merkeze en uzak ancak bir o kadar da rağbet gören ilçelerinden Silivri’de konumlanan Mimar Sinan (Sultan Süleyman) Köprüsü, bölgenin en önemli tarihi değerleri arasında yer alır.

Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatı ardından tahta çıkan II. Selim’in Mimar Sinan’a babasına ithafen yaptırdığı köprü, bu nedenle hem Mimar Sinan’ın hem de Sultan Süleyman’ın ismiyle adlandırılır. İnşası 1568 yılında tamamlanan köprü, 5 asrı devirmiş olmasına karşın günümüzde dahi kullanılmaktadır.

Tuzla Deresi üzerine kurulan köprü, 340 metre uzunluğa ve 33 adet göz kemerine sahiptir. 2006 yılına kadar araç trafiğine bile açık olan köprü, 2006 sonrası yalnızca yaya trafiğine bırakılmıştır. Öte yandan köprünün bir diğer özelliği ise yerel malzemeler kullanılarak inşa edilmiş olmasıdır.

Yakın zaman önce restorasyon çalışmasıyla güçlendirilen bu 5 asırlık köprü, 9 Nisan 2019’daki Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü’nde yeniden yayaların hizmetine açılmıştır.

Mimar Sinan (Sultan Süleyman) KöprüsüMimar Sinan (Sultan Süleyman) KöprüsüMimar Sinan (Sultan Süleyman) KöprüsüMimar Sinan (Sultan Süleyman) Köprüsü

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota