Mihrimah Sultan Hamamı - GeziBilen

Mihrimah Sultan Hamamı

Mihrimah Sultan Hamamı

Osmanlı Devleti'nde padişahların eş ve çocukları adına kamusal yapılar inşa ettirilirdi. Külliyeler, çeşitli yapıların bir araya gelmesiyle oluşur. Bu yapılar arasında hamamlar öne çıkan öğeler arasındadır. Bu noktada Kanuni Sultan Süleyman’ın çok sevdiği kızı Mihrimah Sultan için Fatih ve Üsküdar’da yaptırdığı külliyeler dikkat çekici örnekler arasında yer alır.

Üsküdar’daki külliyenin hamamı günümüzde tamamen işlevsiz durumdadır. Buna karşın Fatih’te Edirnekapı semtindeki külliyenin önemli kısmı olan Mihrimah Sultan Hamamı ise yüzlerce yıl öncesinden günümüze uzanan bir değerdir adeta.

Yapım tarihi 1562-1565 arasıdır. Hem erkekler hem de kadınlar için yapılmış bölümleri ile ‘çifte hamam’ tarzında inşa edildi. Uzun yıllar sadece erkekler bölümü kullanılabilen hamam, 2010’daki restorasyonunun ardından günümüzde kadınlar hamamıyla birlikte aktif durumda.

Restorasyon kapsamında Mihrimah Sultan Hamamı’na bir havuz ve sauna da eklendi. Dışında tuğla, iç mekanda ahşap duvarlarla sizi karşılayan tarihi hamam, mütevazi ücretlerle tercih edilebiliyor.

Mihrimah Sultan HamamıMihrimah Sultan HamamıMihrimah Sultan HamamıMihrimah Sultan Hamamı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota