Lala Mustafa Paşa Türbesi

Lala Mustafa Paşa Türbesi

Lala Mustafa Paşa Türbesi

Lala Mustafa Paşa Türbesi, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Eyüpsultan ilçesindedir. İlçenin simgelerinden Merkez Mahallesi’ndeki Eyüp Sultan Camii’nin avlusundadır. Dönemin Saray Başmimarı Mimar Sinan tarafından 1580’de yaptırılan kare planlı türbenin etrafı açıktır. Üzerinde dört sütun tarafından taşınan kubbe yer alır. Demir parmaklıklarla kapatılan kubbenin iç kısmında kubbe boyunca Hattat Hamit Efendi tarafından yazılmış ayet ve yaldızlı süslemeler göze çarpar. Çiçek desenleri ve geometrik şekiller çarpıcıdır. Küfeki taşı verilen bir kaya türünün ağırlıklı malzemesini oluşturduğu türbede Lala Mustafa Paşa’nın gömülü olduğu, üzerinde burma sarık bulunan kitabeli mermer lahit dikkat çeker.

Lala Mustafa Paşa, Bosnalı bir aileden gelir. Mirahur, çaşnigir (saray görevlisi), vali, beylerbeyi, serdar-ı ekrem (başkumandan), ikinci vezir ve sadrazamlık görevlerinde bulundu. Birbirini takip eden iki Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman ve Yavuz Selim dönemlerinde askeri seferler ve devlet yönetiminde öne çıktı. ‘Kıbrıs Fatihi’ olarak anılır. Akdeniz’deki stratejik konuma sahip ada yaklaşık bir sene süren kuşatmanın ardından 1571’de Venediklilerden alınmış ve Osmanlı topraklarına katılmıştı. Kafkaslardaki fetihlerde de bulunmuş, bölgenin Osmanlı yönetiminde asırlar boyu kalmasına etki edecek katkılar sağlamıştı. Zeki, adil ve bilim dostu olduğu belirtilmiştir.

Lala Mustafa Paşa TürbesiLala Mustafa Paşa TürbesiLala Mustafa Paşa Türbesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:06

  İlk büyük başarısını 1570 yılındaki Kıbrıs serdarlığı sırasında gösterdiğinden "Kıbrıs Fatihi" olarak anılır. 1578'de başlattığı "İran Seferi" serdarlığında gösterdiği başarılar nedeniyle de Şirvan ve Gürcistan fâtihi olarak bilinir.

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:48

  Gayet bakımlı ve temiz bakılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler