Koca Sinan Paşa Medresesi

Koca Sinan Paşa Medresesi

10.06.2021 06:48


Medreseler, Osmanlı döneminde genellikle külliyelerin içerisinde bulunan yüksek eğitim odaklı yapılardır. Bu noktada İstanbul’un Fatih ilçesinde, Sultanahmet ile Beyazıt Meydanı arasındaki cadde üzerinde, aynı zamanda Kapalıçarşı’ya çok yakın noktadaki Koca Sinan Paşa Medresesi, Koca Sinan Paşa Külliyesi içerisinde yer alan binalardan biridir. Günümüzde söz konusu külliyede ayrıca bir sebil ve türbe de bulunur.

Sıklıkla Mimar Sinan ile özdeşleştirilen Koca Sinan Paşa Medresesi’nin müsebbibi aslen Koca Sinan Paşa’dır. 16’ncı yüzyılda iki Osmanlı padişahına sadrazamlık yapmış önemli bir devlet adamı olan paşa, bu nedenle genellikle Mimar Sinan ile karıştırılır.

Medrese, daha içeriye girmeden avlusu, şadırvanı ve sivri kemerli revaklarıyla dikkat çeker. Mimar Sinan’ın ardından gelen Osmanlı mimarbaşı Davut Ağa tarafından yapılan medresenin tamamlandığı tarih kayıtlarda 1594 olarak geçer.

Birçok Osmanlı medresesinde olduğu gibi bir adet dershane ve 16 hücreye sahip olan yapıda her odacık içerisinde iki olmak üzere toplam 32 talebe kalırdı. Talebelerin ısınma ihtiyaçları için her hücrede bir de ocak bulunur.

2010’dan itibaren restorasyon çalışmaları gerçekleştirilen medresenin temelleri, kubbeleri, çürüyen birçok kısmı, kurşun kaplamaları ve şadırvanı elden geçirildi. İhya edilmesi ile birlikte 2015’te bir vakıf bünyesinde hizmet vermeye başlayan Koca Sinan Paşa Medresesi’nde günümüzde çeşitli etkinlik ve kurslar düzenleniyor. 

Koca Sinan Paşa MedresesiKoca Sinan Paşa MedresesiKoca Sinan Paşa MedresesiKoca Sinan Paşa Medresesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:33

  Manevi olarak doyumsuz biryer. Bizimle ilgilenen Hüseyin beye çok teşekkürler. Medreseye bulunan hattat Yunus bey bu sanatı devam ettiriyor. Yurtdışında ki Müslümanlarının hediye ettikleri hat ve resimler de sergileniyor.

 • ssedatylmz
  12.01.2023 11:23

  Manevi havasıyla Huzurlu ve hoş bir yer.Salı günleri 19.00 derse katılmak ayrı bir güzellik

 • gunmemoli
  26.09.2022 14:22

  Dikkat! İçeri girdiğiniz vakit çıkmak istemiyorsunuz! Muhteşem bir yer! Bayıldım... içeri adımınızı attığınızda sanki farklı bir evrene, başka bir zamana geçiş yapmış hissine bürünüyorsunuz...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler