İstanbul Surları - Altınkapı

İstanbul Surları - Altınkapı

22.02.2021 00:18


Zamanında Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul, o dönemlerde yaklaşık 20 kilometreyi bulan surlarla çevriliydi. Bu savunma hattı, şehri 413 ile 1453 yılları arasındaki sayısız fetih girişiminden korur. Şehrin tarihi yarımadasına yayılan söz konusu Bizans kalıntıları kara, deniz ve Haliç olmak üzere üç bölümde incelenir; hattın yaklaşık 6,5 kilometresi kara surları şeklindedir. Diğer surlar ise Haliç ve Marmara Denizi kıyıları boyunca uzanarak şehrin denizden yapılacak saldırılara karşı savunmasını esas alan yapıdadır. Karadaki surlar, İstanbul’un birçok noktasında kısmen ya da önemli düzeyde bugün hala ayaktadır ve çoğu Bizans döneminde yapılmış kapıları ile dikkat çeker. Ticaret, askeri ya da rutin nedenlerle kara surlarının iç kesimi ve dışarısı arasındaki geçişler surlara açılan kapılar vasıtasıyla sağlanırdı. İstanbul’un 1453’te Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesinden önce surlarda 45 adet kapı bulunduğu bilinir. Fetih sonrası çoğu kapatılan kapılardan günümüzde 11 adedi açık ve ziyaret edilebilir durumdadır. Bu kapılardan biri de ünlü Altınkapı’dır. İki yanında kuleler bulunan Altınkapı mermerle kaplıdır. İsminin kökeni ise 390 tarihinde yaptırılan Roma zafer takına kadar uzanır. Çünkü henüz surlar yokken yapılan bu heykellere donatılmış görkemli yapının kapıları altın kaplamadan meydana geliyordu. Ayrıca Bizans imparatoru, saray halkı ve önemli misafirlerin geçtiği bir kapı olmasından ötürü de bu isimle anılan Altınkapı, asırlar boyu savaşlarda galip gelmiş komutanların zafer yürüyüşlerine de sahne olmuştur. Bunlar arasında Heraklios, V. Konstantinos, I. Ioannes ve VIII. Mihail Palaeologos sayılabilir.
İstanbul Surları - Altınkapıİstanbul Surları - Altınkapıİstanbul Surları - Altınkapıİstanbul Surları - Altınkapı

Yorumlar

 • cemmelih
  28.09.2022 07:07

  Bir çok medeniyetin almak istediği ve bu surlar sayesinden alamadığı Roma,Bizans ve daha sonrasında Osmanlı imparatorluğu padişahı Fatih Sultan Mehmet'in fethi ile 1453 itibaren Türk yurdu haline gelen İstanbul surları bugün bazı yerlerde yıkık dökük halde olsada yedi kule Silivri kapı taraflarında en güzel şekilde büyük ihtişamı ile durmakta.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler