İstanbul Sağlık Müzesi - GeziBilen

İstanbul Sağlık Müzesi

İstanbul Sağlık Müzesi

Şehrin tarihi bölgelerinden Sultanahmet’te konumlanan İstanbul Sağlık Müzesi, 20’nci yüzyılın ilk çeyreğinde inşa edilmiş bir binada, tıp alanındaki ilgi çekici sergilemeleri esas alır. İstanbul Sağlık Müzesi, I. Dünya Savaşı sırasında yayılan salgın hastalıklara karşı toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla hizmet verilen sergilemeler, sağlıkta kullanılan materyaller, broşürler ve çeşitli araç-gereçleri koleksiyonunda içerir. Ayrıca müzedeki objeler farklı şekillerde sunulur. Bunlardan biri de odalardaki sahnelerdir. Sağlık odağındaki sahnelerde mumdan yapılmış mankenler, üzerlerinde otantik giysiler ve çevrelerinde dönemin eşyaları ile ziyaretçilerini karşılar. Eski sağlık eğitimleri hakkında bilgilendirici sahnelerin de öne çıktığı müzede en dikkat çekici sahneleme bir doktorun uygulamalı olarak öğrencilerine eğitim verdiğidir. Eski ilaç şişeleri, cerrahi aletler ve daha birçok öğenin 1900’lü yıllardaki kullanım şekillerini resmeden müze, haftaiçi her gün açıktır. Ayrıca belirtmek gerekir ki ilk katındaki sergi alanı haricinde müzede söyleşi ve sergi gibi etkinlikler de düzenlenir.

İstanbul Sağlık Müzesiİstanbul Sağlık Müzesiİstanbul Sağlık Müzesi

Yorumlar

 • gunerican
  08.09.2023 13:08

  İstanbul Sağlık Müzesi'ni ziyaretim, sağlık ve tıp alanındaki ilgi çekici tarihsel gelişmeleri görmek isteyen herkes için harika bir deneyim olacaktır. Müzenin sergilediği eşsiz koleksiyon, tıp biliminin evrimini ve insan sağlığına yapılan katkıları anlamamızı sağlıyor. Bu müze, tıp tarihine ve sağlıkla ilgilenen herkesin kesinlikle görmesi gereken bir yer.

 • buseats2
  11.11.2022 07:38

  Türkiye’nin ilk Sağlık Müzesi 1917 yılında, nüfusun büyük bir bölümünü etkileyen salgın hastalıklara karşı halkı bilinçlendirmek amacıyla kurulmuştur.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota