İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

Belgin Akın ve şair/yazar Sunay Akın’ın, 23 Nisan 2005 yılında kuruduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilerine sunuyor. Müzede, Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı 4 binden fazla oyuncak sergileniyor. 

Farklı temalardan oluşan müzede uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılmaktadır. Müzenin dekoru ise sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müze bir şair tarafından açılmış olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilki teşkil etmektedir. Kuralların değil hayallerin yaşadığı mekanın, yaşayan bir müze olmasına çok önem veriliyor. Bu nedenle müzede, atölye ve eğitim faaliyetleriyle tarihi anlatmak, gelecek kuşaklara aktarmak ve sosyal mirasa sahip çıkmak gibi misyonlardan taviz vermiyor. 

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin en önemli özelliklerinden biri ise 3 kuşağında ziyaret edebileceği bir mekan özelliği taşıyor olması. Oyuncaklarla birlikte kendi dönemlerine yolculuğa çıkan ebeveynler, o dönemi ve çocukluğunu, tarihini sosyal ve ekonomik yönleri ile çocukları ile paylaşabilmektedir. 

3 katlı tarihi köşkte, 1700’lü yıllardan günümüze kadar olan oyuncak modellerinin sergilendiği müze, dünyadaki örnekleri arasında önemli bir yere de sahip. 2012 yılının Kasım ayında İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul (Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği) buluşması ilk kez Türkiye’de gerçekleştirildi. Bu sayede İstanbul Oyuncak Müzesi dünyada çocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda öncü olmuş, İstanbul’a ‘oyuncak müzelerinin başkenti’ ünvanını kazandırmıştır.

Müze sadece çocuklar için mi hazırlandı bilmiyoruz ama umarız kaybedilen çocukluğumuzun bir kez daha hatırlanmasına vesile olmuş ve olmaya devam edecektir.


İstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesiİstanbul Oyuncak Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler