İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi üç ayrı birimden oluşan kompleksin bir parçasıdır. Bu kompleks içerisinde İstanbul Arkeoloji Müzesi dışında Eski Şark Eserleri Müzesi ile Çinili Köşk Müzesi yer alır. Burası İstanbul’un aynı zamanda ilk müzesi olarak geçer. Kompleks içerisinde Osmanlı İmparatorluğu’nun geniş topraklarından getirilmiş olan ve farklı kültürlere de ait olan yüz binlerce eser teşhir edilir.

Arkeoloji Müzesi doğrudan müze amacı ile inşa edilen nadir yapılardan biridir. Yapı olarak Neo-Klasik mimariyi yansıtır. Müzenin alınlık kısmında Osmanlıca olarak “Asar-ı Atika Müzesi” yazısı dikkat çeker. Bu eski eserler müzesi anlamına gelir. Osmanlıca yazının hemen üzerinde yer alan tuğrada Sultan II. Abdülhamid’in imzası bulunur.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin kökeni Fatih Sultan dönemine dek uzanır. Üç ayrı kıtanın kültürel mirasını bünyesinde barındıran müze ziyaretçiler için oldukça doyurucu bir koleksiyona sahiptir. Bu müzenin oluşum aşamasında yıllarca Fransa’da eğitim alan Osman Hamdi Bey’in çok önemli bir rolü bulunur. Müzenin ilk binası Sidon Kral Nekropolü kazılarından çıkarılan eserleri sergilemekte yetersiz kalır. Bu nedenle kompleks o dönemin başarılı mimarları arasında gösterilen A. Vallaury’e emanet edilir. Müzenin sağ ve sol kanadı 1903 ve 1907 senelerinde dahil edilir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Gülhane Parkı çevresinde doğrudan Topkapı Sarayı’na sizi götüren Osman Hamdi Bey Yokuşu’na sizi götürür. Müzeye ulaşmak adına pek çok opsiyon söz konusudur. Bağcılar-Kabataş tramvay hattı ya da Eminönü yönüne giden otobüsler değerlendirilebilir. Eminönü’ne geldikten sonra kısa bir yürüme mesafesi sonrasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Oldukça yoğun bir içerik sunan İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde; Kuzey Afrika, Balkanlar, Yakın Doğu ve Orta Asya’da yer alan uygarlıkların izlerini sürebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzesiİstanbul Arkeoloji Müzesiİstanbul Arkeoloji Müzesiİstanbul Arkeoloji Müzesi

Yorumlar

 • mustafaalii
  23.12.2022 07:28

  İstanbul’un en iyi müzelerinden birisi. müzede 2 farklı yer bulunuyor. Arkeoloji ve Çini Müzesi.

 • aleynaayenerr
  18.07.2022 11:24

  Gülhane parkının içinde bulunan herkesin en az bir kere gitmesi gereken tarihte yolculuğa çıkaran ulaşımı kolay mimarisi güzel binalarda eşsiz sanat eserlerine sahip bir müze

 • ezgicam
  26.09.2022 09:03

  Her insanın bir kerede olsa muhakkak gidip insanlığın çağlar boyunca nelerle uğraştıklarını nasıl bir süreçten geçtiğimizi görmesi gereken çok güzel ve özel bir müze,müzeye ulaşım olarak çok merkezi bir yerde olduğu için hiç zorlanmadan gidebilirsiniz.

 • ahmetyaylacii
  25.08.2022 07:03

  İstanbul’un en iyi müzelerinden birisi. Öncelikle müzede 2 farklı yer bulunuyor. Arkeoloji ve Çini Müzesi. Arkeoloji müzesinin içerisinde MÖ 2000’lerden MS5-6’ yüzyıla kadar uzanan Lahitler, Heykeller, Vazolar, Eşyalar gibi yüzlerce çeşit farklı eser bulunuyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler