Gül Baba Türbesi

Gül Baba Türbesi

Gül Baba Türbesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında restore edilerek inanç merkezi haline getirilen ve Hacı Bayram bölgesinde yer alan, Gül Baba Türbesi’ndeyiz. 

Horasan erenlerinden Gül Baba, 15. yüzyıl sonlarıyla 16.yüzyıl başlarında yaşamış şair bir Bektaşi dervişidir. Doğum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte kayıtlarda geçen asıl adının  Cafer olduğu yüksek ihtimaldir. Külahında daima bir gül taşıdığı için ‘Gül Baba, Gül Dede’ lakabıyla tanınmıştır. Evliya Çelebiye göre Merzifonlu, yeni belgelere göre de Isparta ili Uluborlu ilçesinin İlegüp köyündendir. 1531 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın daveti üzerine Budin'e gönderilmiş, bir tekke kurmuş, Bektaşi hoşgörüsü ile kısa zamanda Buda (Budin) halkının sevgilisi haline gelmiştir. 1541 yılında 1 Eylül günü Budin savaşında şehit düşmüştür.

Macaristan’da da bir türbesi bulunan Gül Baba’nın hikmetlerinden biri de Ankara’daki varlığının keşfi olmuştur. 1961 yılında yol açma çalışmaları sırasında, yol açma aracı greyderin bacaklarının belli bir noktada kalması, bütün zorlamalara rağmen bir santim dahi ilerlememesi karşısında ne yapacaklarını bilemeyen yetkililer, durumu üst makamlara intikal ettirmişlerdir. Zamanın Ankara Valisi ve Belediye Başkanı Tuğgeneral İrfan Baştuğ’un da bizzat eşlik ettiği ve greyderi kullanan operatörün yanına çıkarak, hareket emrini verdiği ancak o dev gibi iş makinasının bir santim dahi ilerlemek bir yana dursun, kalın bacaklarının iki büklüm olması karşısında hayrete düşen yetkililer, çalışmaya birkaç gün ara verme karar almıştır. Greyder bacağının dahi ilerleyemediği o kısım işçiler tarafından zorlukla açıldığında insan kemikleri ile karşılaşılır ve Gül Baba da mezarın içinde bulunur. Derhal Hacı Bayram camiinden hocalar çağrılarak, mezar dualarla kapatılır. Mezarın olduğu yerin etrafı emniyete alınarak onarılmış ve açık türbe haline getirilmiştir. 

Türk-Macar dostluğunun nişanesi, önemli şahsiyetlerinden biri olan Gül Baba’nın türbesi, 2016 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve SOS Vakfı Onursal Başkanı Nevin Gökçek’in katılımıyla açılmıştır ve bugün hala ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır.


Gül Baba TürbesiGül Baba TürbesiGül Baba TürbesiGül Baba Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler