Cezayirli Hasan Paşa İlkokulu - GeziBilen

Cezayirli Hasan Paşa İlkokulu

Cezayirli Hasan Paşa İlkokulu

İstanbul, uzun zamandan bu yana eğitim alanında hizmet vermeye devam eden tarihi kurumlarıyla bilinir. İlkokul düzeyinde böyle bir örnek arıyorsanız Cezayirli Hasan Paşa İlkokulu’nu bir an önce keşfetmelisiniz. Okula adını veren Cezayirli Hasan Paşa, 1710 ve 1790 seneleri arasında yaşar. III. Selim döneminde sadrazamlık görevinde bulunur. Aynı zamanda o dönemin en önemli denizcileri arasındadır. Cezayirli Hasan Paşa, Gelibolu’da dünyaya gelir. Yoksul bir çocukluk geçirdiği için Tekirdağ civarında Hasan adlı birisi kendisini evlatlık edinir.

Henüz 17 yaşındayken babası ile beraber ticaret gemilerine dahil edilir. Bu sayede denizcilikte erkenden kendini geliştirmiştir. 25 yaşına geldiğinde ise kendini yeniçeride bulur. Bu süreçte pek çok kahramanlığa imza attığı için her zaman saygıyla anılır. Kendisi öldükten sonra bazı önemli yapılara onun adı verilir. Yaptığı bir kahramanlığın karşısında Kasımpaşa bölgesinde bir bina hediye edilir. İşte bu bina bugün Cezayirli Hasan Paşa İlkokulu olarak kullanılan tarihi binadır. Bu bina bir dönem Kaptan-ı Derya Komuta Binası olarak da değerlendirilir.

Cezayirli Hasan Paşa İlkokulu incelendiği zaman tümüyle taş malzemeden oluşturulduğu görülür. Yıllar boyunca özenle korunan okulun önünden geçmiş dönemlerde büyük bir derenin aktığı bilinir. Bir ara deniz askeri hastanesi, tekke ve malikane olarak da kullanılır. Hatta bir ara ordu burayı aşhane amacıyla kullanır. Paşanın bizzat kendi harcamaları neticesinde inşa edilmiştir. Cezayirli Hasan Paşa İlkokulu’nda eğitim 1906 senesinde başlar. 2013 senesinden bu yana dört yıllık ilkokul statüsünde eğitim verir. Cezayirli Hasan Paşa İlkokulu, ikili eğitim modelini uygular. Kasımpaşa’nın nadir tarihi okullarından biri olan okulun mimari yapısı büyük ölçüde korunur.

Cezayirli Hasan Paşa İlkokuluCezayirli Hasan Paşa İlkokuluCezayirli Hasan Paşa İlkokuluCezayirli Hasan Paşa İlkokulu

Yorumlar

 • ssedatylmz
  12.01.2023 13:11

  Tarihi okul binası ilk olarak 16. yüzyılda inşa edilmiş. Bir dönem tekke ve aşhane olarak kullanılan bina 1906 okul olarak eğitime başlamış.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:59

  Çok eskiye dayanan tarihi güzel okullardan biridir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota