Çatalca Belediye Hamamı

Çatalca Belediye Hamamı

Çatalca Belediye Hamamı

İstanbul’un önemli bir ilçesi olan Çatalca, konumundan dolayı İstanbul’un görece biraz dışında kalır. Bu durumu avantaja çevirmek isteyen yöre halkı hafta sonlarında ilçenin sakin ve huzurlu atmosferinden faydalanmak ister. Çatalca bölgesinde hem tabiat güzellikleri hem de tarihi ve kültürel mekanlar bulunur. Bu mekanlardan biri olan Çatalca Belediye Hamamı ile ilçe merkezi arasında yaklaşık olarak 1 kilometrelik bir sürüş mesafesi bulunur. Hamamın önünde yer ala caddeye de Hamanönü Caddesi adı verilir.

Çatalca Belediye Hamamı ı’nın en önemli özelliklerinden bir tanesi Çatalca için tek tarihi hamam olmasıdır. Bu nedenle de hem yetkililer hem de yöre halkı tarafından çeşitli onarımlarla bugüne dek özenli bir şekilde korunur. Hamam bazı kaynaklarda IV. Mehmed Han Hamamı şeklinde geçer. O dönemlerde IV. Mehmed, hem kendisi hem de haremi için burayı yaptırma kararı alır. Dikdörtgen biçiminde bir çerçevenin içine alınan kemerli giriş kapısı hemen göze çarpar. Bunun hemen üstünde de oldukça şık kuş figürlü süslemeler vardır. Pencerelerin yuvarlak kemerli olarak dizayn edildiği görülür. Kırma bir çatıyla örtülen yapının belli kısımlarında kubbeler dikkat çeker.

Tarihi Çatalca Belediye Hamamı , ne yazık ki Balkan Harbi sonrasında kaderine terk edilir. Yıllar geçtikçe eski önemini kaybetmeye başlar. Neyse ki 1940 senesinde İsmaik Hakkı Tekçe’nin girişimleri sayesinde onarılır. Bu başarılı tamirat sayesinde yeniden hizmet vermeye başlar. Çatalca Belediye Hamamı’nda her Salı kadınlar günü olarak belirlenir. Erkekler ise kalan tüm günlerde hamamdan yararlanır. Hamamın giriş kapısı 1.80 cm civarında bir yüksekliğe sahiptir. Hamama girildiği anda sağlı ve sollu soyunma odaları ile karşılaşmanız mümkündür. Tarihi mekanın orta kısmı soba ile ısıtılır.

Çatalca Belediye Hamamı Çatalca Belediye Hamamı Çatalca Belediye Hamamı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler