Bukoleon Sarayı

Bukoleon Sarayı

Bukoleon Sarayı

Bizans Dönemi’nden günümüze ulaşan en göz alıcı mimarilerden biri olan Bukoleon Sarayı, Tarihi Yarımada’nın Marmara Denizi kıyısında mükemmel bir konuma sahiptir. Çatladıkapı mevkiinde; Kumkapı ile Cankurtaran arasında yer alan saray, kentin en turistik yapılarından biri olan Ayasofya’nın ise doğu kesiminde konumlanmaktadır.

Bukoleon Sarayı’nın inşa tarihi kaynaklara göre Hıristiyanlık öncesi döneme kadar uzanır. İmparator II. Theodosios tarafından 408 – 450 yılları arasında yaptırılan sarayın günümüze ulaşan kısımları yüksek ihtimalle 829 – 842 yılları arasında Teofilos döneminde eklenmiştir. İmparatorluk iskelesi burnu ile Faros adı verilen fener burcu arasında uzanan yapıda kullanılan mermer blokların tarihi ise İlk Çağ’a kadar uzanır. Tam tamına 300 metre uzunluğundaki ön cephesi ile hemen göze ilişen görkemli saray, ilk inşa edildiği zaman iki ayrı bölümden oluşan bir yapıya sahipti.

Anıtsal merdivenin, Bukoleon Sarayı ile ön kısmında bulunan küçük limanı birbirine bağlayan güney ve kuzey doğrultusundaki duvarın içinden geçmesi, saraya dair en çok büyüleyen detaydır. Batı parçasının 1870’li yıllarda demiryolu inşası nedeniyle büyük ölçüde tahrip olduğu Bukoleon Sarayı’nın günümüze ulaşan kısmı ise doğu yakasını oluşturmaktadır. Zengin bezemelerin olduğu sütunların apayrı bir hava kattığı Faros yakası ise kesinlikle görülmeye değerdir. Bukoleon Sarayı’ndan çıkarılan bazı eserler bugün itibariyle İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenir.

Osmanlı Sultanı II. Mehmed’in 1453’te İstanbul’a girdiği dönemde sarayın ayakta ama bir o kadar da harap olması, 1873 yılındaki büyük yıkıma sebebiyet verdi.


Bukoleon SarayıBukoleon SarayıBukoleon SarayıBukoleon Sarayı

Yorumlar

 • muratty
  26.08.2022 06:38

  Bukoleon sarayı büyük sarayın bir parçası. Kazı çalışmaları devam ediyor. İbb miras turlar düzenleyerek şantiye alanını arkeologlar eşliğinde gezdiriyor.

 • ftherdincc
  13.01.2023 09:29

  İBB Miras çalışmaları kapsamında arkeolog eşliğinde alanı gezebiliyorsunuz. Eğer denk gelirseniz oldukça öğretici bir gezi.

 • melisacubuk
  07.07.2022 08:18

  Minimum 1600 yıllık olarak tarihlenen Bizans sahil sarayı olarak bilinir. İbb restorasyon süreci ile ilgili bilgi veriyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler