Beykoz Mecidiye Kasrı

Beykoz Mecidiye Kasrı

Beykoz Mecidiye Kasrı

“Mermer’den Bir Köşk” olarak adını duyuran Beykoz Mecidiye Kasrı, İstanbul’un en eski kasırlarından biri olma özelliğini taşımaktadır.

Mısır Valisi Mehmed Ali Paşa’nın 1845 senesinde inşa ettirmeye başladığı Beykoz Mecidiye Kasrı’nın yapımı, 1849’da vefat etmesi üzerine ancak 1854’te tamamlanabilir. Mehmed Ali Paşa vefat ettikten sonra inşaat sürecini ise oğlu Mısır Valisi Said Paşa devralır.

Genel hatları itibariyle simetrik kare planlı olan Beykoz Mecidiye Kasrı, giriş katı ve birinci kat olmak üzere toplamda iki kattan meydana gelir. İç cephesine bakıldığında duvarlarındaki renkli taşların hemen göze iliştiği kasır bu anlamda diğer saray ve kasırlardan ayrılmaktadır. Giriş katında ziyaretçilerini geniş ve dikdörtgen planlı bir salon ile karşılayan Beykoz Mecidiye Kasrı’nın bu katına göz alıcı mermer sütunlu revaklar ile giriş yapılır.

Giriş katta olduğu gibi kasrın birinci katında da büyükçe bir salon bulunur. Fakat giriş katındaki salona kıyasla çok daha gösterişli bir şekilde dekore edilen bu alan, devletin temsilinde tören ve taht salonu olarak kullanılırdı. Her bir mobilyanın özenle seçildiği salonun balkonlarından biri karaya diğeri de denize bakmakla birlikte duvarlar da Mısır’dan özel olarak getirtilen mermerler ile kaplanmıştır. Tamamı ahşaptan yapılan tavanlar ise salona muhteşem bir hava katar.

Yaklaşık 70 bin metrekarelik geniş bir araziyi kaplayan Beykoz Mecidiye Kasrı’nı çevreleyen çam, ıhlamur ve manolya ağaçlarının yanı sıra yeni üslupla inşa edilen ilk kagir binalardan biri olmasıyla da ünlenen Beykoz Mecidiye Kasrı, meşhur Serdap köşklerinin en göz alıcı örneklerinden biri olarak gösterilir.

Beykoz Mecidiye KasrıBeykoz Mecidiye KasrıBeykoz Mecidiye KasrıBeykoz Mecidiye Kasrı

Yorumlar

 • melekbakan
  04.07.2022 06:43

  Yapı oldukça görkemli konumu bahçesi çok güzel mermer’den bir köşk.

 • huseyinatess
  02.08.2022 10:45

  Müze kartla girebileceğiniz deniz manzaralı yazın gelmenizi tavsiye ediceğim yerlerden biri.

 • burcukaya34
  11.07.2022 14:06

  Çok güzel. Bence herkes görmeli.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler