Aznavur Pasajı - GeziBilen

Aznavur Pasajı

Aznavur Pasajı

1900’lü yıllardan günümüze ulaşabilen nadir “Art Nouveau” tarzı pasaj örneklerinden biri olan Aznavur Pasajı’nın inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında eşsiz bir konuma sahip olan Aznavur Pasajı, Beyoğlu ilçesine bağlı İstiklal Caddesi’ne de yakın bir mesafede bulunur. Bir ucu Meşrutiyet Caddesi, diğer ucu ise İstiklal Caddesi üzerindeki Galatasaray Yapı Kredi binasına açılan Aznavur Pasajı, 1989 ve 1993 yıllarında ise kapsamlı bir restorasyondan geçmiştir.

Toplamda dokuz katlı bir yapı olan Aznavur Pasajı, genel hatları itibariyle İtalyan mimarisinin izlerini taşımaktadır. Günümüzde 28 dükkana ek olarak kafeteryaların da olduğu tarihi pasajın içerisinde Köy Cafe, internet kafe, bilardo salonu, dans salonu ve resim atölyesi gibi aktivite alanları da vardır. Her sabah 07.00’de kapılarını açan pasajın dış ana kapısı ise gece 01.00’de kapanmaktadır. Şayet bu saatten sonra içeride çalışan biri veya müşteri olursa pasaj sabaha kadar açık kalır.

Günümüzde Aznavur Pasajı’nın olduğu yerde 1893 senesinde Cafe Commerce ve Cafe de Pera adlı yapılar bulunmaktaydı. Bu iki yapının yıkılmasının ardından inşa edilen Aznavur Pasajı’nın mimarı da meşhur Mısır Apartmanı’nın tasarımcısı Ermeni asıllı Hovsep Aznavuryan’dır. İlk başta iki katlı olarak tasarlanan ama sonradan dokuz katlı bir yapıya dönüşen Aznavur Pasajı’nın adı da mimarı Hovsep’in soyadından gelir.

Özgün yapısı ve aslına uygun bir şekilde 1993 senesinde geçirdiği restorasyon sonucu üst katı balkon halini alan Aznavur Pasajı’nın dış cephesi tamamen Art Nouveau süslemeler ile kaplıdır. Alt katındaki hediyelik eşya dükkanları ve giysi mağazalarından ihtiyacınız olan her türde şeyi bulmanız mümkündür.

Aznavur PasajıAznavur PasajıAznavur Pasajı

Yorumlar

 • gulleribrahimm
  28.12.2022 08:01

  Aznavur Pasajı, Galatasaray'da, İstiklâl Caddesi'nin üzerinde yer alan tarihi bir pasaj. 1893 yılında pasajın şu an bulunduğu yerde yer alan Cafe Commerce ve Cafe de Pera adlı yapıların yıkılması ile yerine bu pasaj inşa edilmiştir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota