Ahırkapı Feneri - GeziBilen

Ahırkapı Feneri

Ahırkapı Feneri

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Ahırkapı semti sınırları içerisinde yer alan Ahırkapı Feneri hem İstanbul Boğazı hem de Marmara Denizi’ne hizmet veren fener olması ile ön plana çıkıyor. Deniz seviyesinden 36 metre yükseklikte bulunan fener, gemilerin İstanbul Boğazı’ndan geçişlerinde ve de İstanbul Limanı’na girişlerinde rota feneri durumunda olması ile turistik öneminin dışında da büyük bir öneme sahiptir.

III. Osman döneminde inşa edilen ve sonrasında yangınlar sonucu büyük ölçüde hasar gören orijinal fener tamamen ahşaptan yapılmıştı. Ardından Sultan Abdülmecid dönemine tekabül eden 1855 yılında yeniden inşa edilen Ahırkapı Feneri, bugün itibarıyla ‘Ulusal miras’ olarak Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından koruma altındadır.

İlk yaptırıldığı dönemde Ahırkapı Feneri, Osmanlı döneminde İstanbul’da inşa edilen ilk fener olma unvanını kazandı. Otluk Kapısı mevkiinde bulunan burcun üzerinde inşa edilen fener, bu bölgede çıkan yangınlar sonucu epey hasar gördü.

Tam 26 metre yüksekliğe sahip örme taş bir kule olan Ahırkapı Feneri, 1857’de yeniden inşa edildiği dönemde Paris’ten getirtilerek fenere 16 mil görüş mesafesine sahip bir özellik kazandırıldı. İlk görüşte minare şerefesine benzeteceğiniz balkonlu kısımdaki camlı ışık veren bölüm de kesinlikle görülmeye değer.

Işık kaynağı olarak fitilli gaz yağı lambasının kullanıldığı, sonradan da LPG kaynaklı gömlekli (manşonlu) ve parlak ışıklı lambalara geçiş yapıldığı Ahırkapı Feneri, günümüzde bin wattlık elektrik lambası ile hizmet vermektedir. Fener ile ilgili bir diğer ilginç ayrıntı ise I. Dünya Savaşı sırasında fenerin kışla arazisi olarak kullanılmış olmasıdır.

Ahırkapı FeneriAhırkapı FeneriAhırkapı Feneri

Yorumlar

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:54

  Deniz seviyesinden 36metre yükseklikteki fener, 26metre yüksekliğinde örme taş bir kuledir. Gemilerin Marmara Denizi'nden gerek İstanbul Limanına girişi, gerekse İstanbul Boğazı'ndan geçişlerinde rota feneri durumundadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota