Uzun Çarşı - GeziBilen

Uzun Çarşı

Uzun Çarşı

Tarihi ve kültürel geçmişiyle İpek Yolu üzerinde olan Uzun Çarşı cıvıl cıvıl dükkanları; farklı din, mezhep ve etnik kültürleri birleştiren yapısıyla Hatay’ın simge noktası olarak bilinir. Asırlardır hoşgörü ve kardeşlik içerisinde ticaretin kalbinin attığı Uzun Çarşı’nın uzun dar sokakları, renkli dükkanları ve etnik kültürü merkez Antakya’nın göz alıcı çarşılarından olmasını sağlıyor. Her ara sokak ve cadde farklı iş kollarına ayrılmış durumda… Tarihi çarşının kuruluş tarihine dair net bir bilgi günümüze ulaşmamış olsa da çarşı içerisinde bulunan ve 17’nci yüzyılda inşa edildiği bilinen (1660) Kurşunlu Han dikkat çekiyor. Çarşı içerisinde aynı zamanda üç han, üç hamam ve birçok cami mevcut. Yerli yabancı turistlerin uğrak mekanı Uzun Çarşı yaklaşık 3,5 kilometre uzunluğunda… Çarşı içerisinde baharatçıdan sabuncusuna, zeytinyağından meyan köküne ve hatta künefeden tepsi kebabına kadar geniş alternatifli dükkanlar bulunuyor.

Uzun ÇarşıUzun ÇarşıUzun Çarşı

Yorumlar

 • cemmelih
  03.11.2022 11:08

  Baharatcılar kuyumcular takıcılar hepsi mevcut

 • muratty
  30.06.2022 07:02

  Çarşı adı gibi uzun Bazı bölümlere ayrılmış baharatçılar kuyumcular bakırcılar gibi içeri kalabalık olabilir ama aradığınız herşeyi bulabilirsiniz

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota