Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Tarihin miraslarıyla dolup taşan kültürel bir hazinedir Hatay. Binlerce yıllık bu muazzam hazineye üç kıtaya yayılan Osmanlı İmparatorluğu'nun katkıları ise çarpıcı ölçüde fazla. Çünkü kadim şehir, hem ticari ve manevi açıdan kilit bir noktada konumlanıyor hem de askeri öneme sahip. Bu kapsamda önemli bir ticari ve Hac Yolu olması münasebetiyle dini rota olan İstanbul-Hicaz arasındaki Hatay'da inşa edilen Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi'nin ayrı bir önemi var. Dönemin Osmanlı sadrazamı tarafından 1574'te ünlü Mimar Sinan'a yaptırılan külliye, şehrin Payas ilçesinde yer alıyor. Anadolu'daki en görkemli külliyelerden biri olan yapı bünyesinde arasta, han, imaret, sübyan mektebi, medrese, cami gibi bölümler bulunur. Her biri kendi içerisinde fonksiyonlara sahip bu bölümlerde eğitim, ibadet, ihtiyaç sahiplerine yardım, ticaret gibi odak noktaları öne çıkıyor. Yapının günümüze son derece sağlam şekilde ulaşmış kitabesinde de yaptıranın dünyadaki günahlarından arınmak için külliyeyi inşa ettirip bağışladığı ifade ediliyor. Mimar Sinan'ın Edirne'de yaptığı ve ‘ustalık eserim’ dediği Selimiye Camii ile aynı yıllarda yaptırılan külliye, zarafeti ve görsel detaylarıyla dikkat çekiyor. Bir diğer ustalık eseri, tarih hazinesi. Her bir öğesi, naif mimari üsluba dair işaretler sunan bu külliye, günümüzde Hatay'ın en çok ziyaret edilen kompleks yapıları arasında.

Sokullu Mehmet Paşa KülliyesiSokullu Mehmet Paşa KülliyesiSokullu Mehmet Paşa KülliyesiSokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Yorumlar

 • muratty
  30.06.2022 06:51

  Mimar Sinan’ın son eserlerinden hicaz yolu konaklama mekanlarından tarihçesini okuyarak yada dinleyerek gezmenizi tavsiye ederim.

 • buseats2
  22.09.2022 06:54

  Tarih kokan bir mekan. Pek bilinmeyen ama çok kıymetli bir külliye. Külliye içerisinde kale ve 2. Selim Camii bulunmakta. Ayrıca cami bahçesinde 1355 yaşında olduğu tahmin edilen bir zeytin ağacı mevcut.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler