İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi - GeziBilen

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

Otantik dokusuna özen gösterilerek restore edilmiş tarihi bir köşkte sergilenen manevi öneme sahip çeşitli objeleri esas alıyor İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi. Bu sofistike müze, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde oldukça merkezi lokasyonda konumlanıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun I. Dünya Savaşı’ndan sonra anlaşmalarla pay edilen Anadolu ve Rumeli’deki topraklarının yeniden kazanımı için verdiği savaşlar Milli Mücadele adıyla anılır. İşte İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi’nde Milli Mücadele yıllarına dair değerli anılar yad ediliyor. Müze kapsamında çeşitli silahlar, madalyalar, belgeler, çok sayıda fotoğraf eşliğinde sergileniyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün yanı sıra Hatay’ın kahraman askerleri, kişilerinin gerçeğine yakın balmumu heykelleri kullanılarak dönemin atmosferi yaşatılıyor. Bağımsızlık yolunda gösterilen mücadelenin merkezini oluşturduğu İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi, küçük boyutlarına karşın zengin bir koleksiyon vadediyor. Hoş bir bahçesi de bulunan müze girişinde ayrıca küçük bir de kafe mevcut.

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Eviİlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Eviİlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Eviİlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota