İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi - GeziBilen

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

Otantik dokusuna özen gösterilerek restore edilmiş tarihi bir köşkte sergilenen manevi öneme sahip çeşitli objeleri esas alıyor İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi. Bu sofistike müze, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde oldukça merkezi lokasyonda konumlanıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun I. Dünya Savaşı’ndan sonra anlaşmalarla pay edilen Anadolu ve Rumeli’deki topraklarının yeniden kazanımı için verdiği savaşlar Milli Mücadele adıyla anılır. İşte İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi’nde Milli Mücadele yıllarına dair değerli anılar yad ediliyor. Müze kapsamında çeşitli silahlar, madalyalar, belgeler, çok sayıda fotoğraf eşliğinde sergileniyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün yanı sıra Hatay’ın kahraman askerleri, kişilerinin gerçeğine yakın balmumu heykelleri kullanılarak dönemin atmosferi yaşatılıyor. Bağımsızlık yolunda gösterilen mücadelenin merkezini oluşturduğu İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi, küçük boyutlarına karşın zengin bir koleksiyon vadediyor. Hoş bir bahçesi de bulunan müze girişinde ayrıca küçük bir de kafe mevcut.

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Eviİlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Eviİlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Eviİlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

Yorumlar

 • pelinakgl
  29.08.2022 07:59

  Bina aslına uygun yapılmış.Çevre düzenlenmesi mükemmel. Hatayın kurtuluşu ve Atatürkün bu konudaki mücadelesi net olarak bina içerisinde görsellerde ifade edilmiş. Görülmeye değer bir müze.çok beğendim.tavsiye ederim

 • buseats2
  22.09.2022 06:48

  Belediye'ye bağlı bu müzenin yöreyi ziyaret edenler tarafından mutlaka ziyaret edilmesini öneriyorum. Müzede döneme ait fotoğraflar ile objeler ve belgeler sergileniyor. Bahçesi çok bakımlı, insana huzur veriyor.

 • cemmelih
  03.11.2022 11:56

  🇹🇷

 • caglaacetin
  11.08.2022 07:19

  Mustafa Kemal Atatürk ve Milli mücadelenin kahramanlarının kullandığı silahlar, aldığı madalyalar ve giydikleri kıyafetlerle o dönemin ruhunu güzel yansıtıyordu.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota