Hz. Hızır Aleyhisselam Türbesi - GeziBilen

Hz. Hızır Aleyhisselam Türbesi

Hz. Hızır Aleyhisselam Türbesi

Tarihi şehir Hatay’ın geçmişi gelecekle buluşturan türbeleri arasında Hızır Türbesi’nin, nam-ı diğer Hızır Aleyhisselam Türbesi’nin yeri apayrıdır. Şehrin Akdeniz’e kıyısı bulunan ilçelerinden Samandağ’da yer alır. Mimari tasarımıyla dikkat çeken türbe, bölgenin en çok ziyaret edilen manevi öneme sahip değerleri arasında. Hızır Aleyhisselam hikayesi ise nesilden nesile aktarılıyor. Söz konusu hikayede Hz. Musa ile Hızır Aleyhisselam’ın halihazırda türbenin bulunduğu yerde karşılaştıkları söyleniyor. Tüm etnik ve dini gruplar tarafından yıl boyunca yoğun ilgi gören Hızır Türbesi, bir araya getirici rolüyle öne çıkıyor. İçerisine girilince görülen taş, ziyaretçiler için farklı bir deneyim anlamı taşıyor. Ağrıyan yerlere sürülüyor, şifa bekleniyor. Bir başka halk inanışında girişte duvarlar öpülüyor ve devamında da yüz türbeye dönük olarak çıkılıyor. Sağlıkla ilişkilendirilen türbeye hürmet gösteriliyor böylelikle. Türbede ayrıca buhur kokuları duyuluyor. Bu da geleneksel bir başka değer. Hatay’ın önünde kumsal, çevre düzenlemesi ve otopark bulunan son derece şık bir bölgesindeki Hızır Türbesi, Asırlar boyu etrafı açık bir alanken günümüzde üzeri kapalı ve yaz-kış ziyaretçilerini bekliyor.

Hz. Hızır Aleyhisselam TürbesiHz. Hızır Aleyhisselam TürbesiHz. Hızır Aleyhisselam TürbesiHz. Hızır Aleyhisselam Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota