Rumkale - GeziBilen

Rumkale

Rumkale

Gaziantep’in turistik değerlerinden biri olan Rumkale, doğal güzelliği ve kültürel zenginliği ile sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en çarpıcı mekanları arasında yer alır. Her yıl yerli ve yabancı birçok kişinin ziyaret ettiği yapı bütünü, etrafı sularla çevrili yüksek kayalar üzerine kurulu kısımlardan oluşur. Bunlar arasında kilise, manastır, su sarnıçları ve hendekler öne çıkar. Küçük bir yarımada üzerinde konumlanan doğa ve tarihle iç içe Rumkale’ye ulaşım tekneler vasıtasıyla sağlanır. Mimari açıdan ele alındığında Orta Çağ izleri taşıyan Rumkale, tarih boyunca Şitamrat, Kal-a Rhomayta gibi isimlerle anılmış. Çeşitli medeniyetlere asırlar boyu işlev sunmuş. Hristiyanlar açısından bilinen yönlerinin başında ise Hz. İsa’nın havarilerinden Yohannes’in bir dönem misafir etmesi gelir. Bu yönüyle dinin çevre bölgelere yayılmasında etkili bir nokta özelliği taşıyan Rumkale, aynı zamanda Hristiyanlığın kutsal kitabı İncil’in kopyasının yakınındaki mağaralardan birinde saklandığı, sonra daha güneye, Beyrut’a götürüldüğü şeklindeki bir rivayete de konu edilir. Bir gezide görebilecekleriniz bazen araştırıp öğrendiklerinizden daha değerlidir. Yeşille mavinin birlikte dansına eşlik eden Rumkale, tam da bu yönde bir deneyim vadeder misafirlerine. Yani anlatmakla pek olmaz, bu mekan atmosferiyle içine alır misafirlerini ve yüzlerce yıllık yaşamının bilgeliğiyle donatır her yeri. Gaziantep merkeze yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta olan ve göl boyunca keyifli bir ambiyans vadeden Rumkale seyahatinde bolca fotoğraf çekebilirsiniz.

RumkaleRumkaleRumkaleRumkale

Yorumlar

 • QxOpjc3E
  14.09.2022 15:32

  Gitmedim ama gidip görülmeye değer

 • emiresltn
  20.03.2022 13:43

  Tekne turuyla sallanan köprüsü su altında kalan köyü öle güzeller güzeli rumkale gezin derim🙏🏻

 • ahmetyaylacii
  21.09.2022 09:19

  Muhteşem bir manzara, ama yazın öğle gitmek gibi bir hata yapmayın sakın. Göl kenarı restoranlarda genelde gözleme türü şeyler var. Seyir terasının orda ise belediyenin işlettiği bir restoran var. Orda Fırat nehrinin balığı olan Şabut yedik. Baya güzeldi

 • trakyal39
  24.05.2022 21:54

  fevkalade güzel bir yer ,tekne turunu unutmayın derim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota