Tuz Han - GeziBilen

Tuz Han

Tuz Han

Bursa şehrine geldiğiniz zaman burada sizi pek çok tarihi hanın karşıladığını görürsünüz. Bunlardan biri olan Tuz Han, tarih boyunca nice yolcuya ev sahipliği yapar. Uzun seneler boyunca önemli bir konaklama ve dinlenme alanı olarak kullanılan Tuz Han, Omur Bey tarafından inşa edilir. Omur Bey Timurtaş’ın oğlu olarak bilinir. Hanın yapımı 1454 senesine tekabül eder. Hemen aynı bölgede yer alan Tuz Pazarı Camii’ne gelir sağlamak düşüncesi ile oluşturulur. Nitekim uzun seneler boyunca da bu şekilde işlev görür. Diğer Osmanlı hanlarında olduğu gibi orta bölümde bir avlu yer alır. Bu avlunun etrafında önü revaklı odalar dikkat çeker. Tuz Pazarı’ndaki son restorasyon 2007 senesinde gerçekleşir. Bu restorasyondan hemen sonra yeniden aktif şekilde hizmet vermeyi sürdürür. Restorasyon süreci tamamen Osmangazi Belediyesi tarafından sürdürülür. O dönem han, ‘Kültür Yolu Canlandırma Projesi’ kapsamına alınır. Günümüzde de Tuz Pazarı Camii ile yan yana olan tarihi mekanın duvarlarında kesme taşlar ve tuğlalar kullanılmıştır. Dikdörtgen planlı olan Tuz Han’da toplada 35 oda bulunur. Bu odaların 18 tanesi alt tarafta, 17 tanesi ise ikinci ve son katta yer alır. Ön cephe bölümünde hana dair bazı temel bilgilerin yer aldığı bir taş vakfiye hemen göze çarpar. Hanın ne zaman ve kim tarafından inşa edildiği bilgisine buradan ulaşılır. Hanın yer aldığı sokak, Tuzpazarı Caddesi olarak geçer. Han en aktif olduğu zamanlarda özellikle de tuz ve çeşitli baharatların satıldığı dükkanlar ön plandadır. Buraya Tuz Han denmesinin sebebi de budur. Tuz Han toplamda yaklaşık bin 100 metrekarelik bir alanı kaplar. Bugün hanı ziyaret ettiğinizde daha çok tekstil ya da el sanatları gibi alanlarda hizmet veren çeşitli dükkanlarla karşılaşabilirsiniz.

Tuz HanTuz HanTuz HanTuz Han

Yorumlar

 • caliskanahmt
  07.03.2023 13:25

  Uzun çarşı içinde İnönü caddesi ne doğru sağda kalıyor. Sakin mistik havası, hava sıcak olmasına rağmen içerisi serin oluyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota