Olympos Antik Kenti - GeziBilen

Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti

Antalya’nın batı kesiminde yer alan Kumluca ilçesine bağlı Olympos Antik Kenti, bu bölgenin en önemli liman kentleri arasında bulunur. Torosların bir uzantısı olan 2 bin 375 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı’ndan adını alan antik kente Finike tarafından gelenler Adrasan; Kemer yönünden gelenler ise Olympos girişinden rahatlıkla ulaşabilir.

Girişin ücretli olduğu ancak müze kart sahiplerinin ücretsiz bir şekilde gezebildiği Olympos Antik Kenti’nin girişinde de büyük bir orman ile pansiyonlar bulunur. Ayrıca antik kente giderken karşınıza çıkacak Olympos Plajı da buraya ziyarete gelenlerin sıkça tercih ettiği mekanlardan biridir.

Net bir şekilde kurulduğu tarih bilinmese de milattan önce 167-168 yılları arasında inşa edildiği düşünülen Olympos Antik Kenti, Likya Birliği’nin üç oy hakkına sahip altı şehrinden biri olma özelliğini taşır. Antik kette bugüne dek yapılan kazı çalışmalarından elde edilen buluntuların büyük çoğunluğu Antalya Müzesi’nde sergilenir. Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait pek çok yapıya ev sahipliği yapan antik kent, Beydağları-Olympos Milli Parkı sınırları içerisindedir.

Olympos Antik Kenti’nden çıkarılan kalıntılar arasında pek çok ilginç buluntuya rastlanmıştır. Bunların arasındaki en ilginç eser ise yine Antalya Müzesi’nde sergilenen Kaptan Eudomus’un Lahdi’dir. Haftanın her günü ziyarete açık olan Olympos Antik Kenti, 15 Nisan – 2 Ekim arasında 08.30-19.00, 3 Ekim – 14 Nisan arasında ise 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlar. Ayrıca buradaki nehir ağzının yaklaşık 150 metre batısında bulunan tapınak kapısı ile güney yakadaki Helenistik döneme ait küçük tiyatro da kesinlikle görülmeye değerdir.

Olympos Antik KentiOlympos Antik KentiOlympos Antik KentiOlympos Antik Kenti

Yorumlar

 • hala
  08.08.2022 18:13

  Very good spot

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 10:35

  Manzarası ve doğası harika olan içerisinde buz gibi akar suyu olan başka baska medeniyetlere hizmet etmiş bir koy kenarına kurulmuş antik kent.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota