Folklorik Yörük Parkı ve Açık Hava Müzesi - GeziBilen

Folklorik Yörük Parkı ve Açık Hava Müzesi

Folklorik Yörük Parkı ve Açık Hava Müzesi

Antalya genel anlamıyla Yörük kültürü açısından oldukça önemli bir yerde durur. Folklorik Yörük Parkı ve Açık Hava Müzesi de bu Yörük kültürü için temsili olmasına karşın önemli mekanlardan biridir. Yörükler genellikle Anadolu’da; Torosolar’da, Edirne, Afyon, İzmir ya da Antalya gibi şehirlerin köylerinde yaşar. Bu kadim halkın yarattığı kültürel mirası Anadolu’nun pek çok noktasında görmek mümkündür. Antalya’da yer alan Folklorik Yörük Parkı ve Açık Hava Müzesi, Türk kültüründeki önemli değerleri ağırlıklı olarak Yörükler üzerinden yansıtmaya çalışan bir tür açık hava müzesi gibi düşünülebilir. Folklorik Yörük Parkı ve Açık Hava Müzesi, Türklerde; oyun, giyim-kuşam, inanış ve sanat kültürlerine dair izler sunmaya çalışır. Anadolu’nun en kırsal bölgelerinde göçebe hayatı yaşamış toplulukların arkada bıraktıkları izler, önemli kültürel etkileşimlerin doğmasına neden olmuştur. Folklorik Yörük Parkı ve Açık Hava Müzesi, tüm bu kültürel kodları ekonomik bir şekilde aktarmaya çalışır. Burada Türk yemeklerinin ve içeceklerinin tadına bakmak mümkündür. Burayı ziyaret ederek Akdeniz manzarası eşliğinde sunulan lezzetlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Folklorik Yörük Parkı ve Açık Hava Müzesi 1982 senesinde önceleri turizm belgesine sahip özel bir tesis olarak kurulmuştur. Açık hava müzesi işlevi gören park, ziyaretçilere doğal bir atmosfer sunmayı başarır. Folklorik müzikler bu otantik havayı destekler niteliktedir. 25 yıllık bir geçmişi olan ormanlık bir alanda, panoramik yürüyüş parkurunda çevreyi keşfedebilirsiniz. Folklorik Yörük Parkı’nın içinde Yörük çadırları, mini marketler, mumdan yapılmış heykeller ve tarihi Türk yapıları bulunur. Türk kültüründen pek çok öğenin paylaşıldığı park özel bir deneyim sunmaktadır. Parka ait resmi sitede 360 derecelik panoramik bir ön izleme gerçekleştirebilirsiniz. Parka giriş ücretli olsa bile talep edilen miktarlar son derece makuldür. Kemer ilçe sınırları içinde yer alan Folklorik Yörük Parkıve Açık Hava Müzesi'ne ulaşım son derece kolaydır. Park, meşhur yat limanının yanındaki bir yarımada (Küçükburun) içine konuşlanmıştır. Burası aynı zamanda Devlet Ormanı ve Milli Park statüsünde olan bir bölgedir.

Folklorik Yörük Parkı ve Açık Hava MüzesiFolklorik Yörük Parkı ve Açık Hava MüzesiFolklorik Yörük Parkı ve Açık Hava MüzesiFolklorik Yörük Parkı ve Açık Hava Müzesi

Yorumlar

 • xbegummx
  07.10.2022 11:56

  Emek verilmiş zevkle gezilebilecek bir yer. Akşam hava kararınca ışıklandırmaları sayesinde serin serin gezilebilir. İçinde yok yok. Kemere gidip de buraya uğramadan geçmek olmaz diye düşünüyorum

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 07:59

  Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Mutlaka gidip görülmeli...

 • gunessygz
  05.01.2023 11:27

  Milli park statüsündeki yarımada Küçükburun üzerine kurulmuş Folklorik Yörük Parkı tescilli bir marka.

 • kargidanecee
  11.11.2022 06:47

  1982'den beri yerli girişimcilerin sahip çıkarak sürekli geliştirdiği güzel küçük bir folklorik park. İçerisinde yapı yok Yörük çadırları var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota