Dim Çayı - GeziBilen

Dim Çayı

Dim Çayı

Dinginliği ile anılan ve uzandığı güzergah boyunca ‘Huzur Yolu’ olarak adlandırılan Dim Çayı, Torosların eteklerinden gelen eşsiz güzellikteki su yolunun 60 kilometre boyunca uzanmasıyla oluşur. Dim Çayı, Toros dağlarından süzülerek Kestel ve Tosmur mahallelerini geçer ve en sonunda gönlünün sahibi Akdeniz ile unutulmaz bir buluşma yaşar. Çayın oluşturduğu vadi, endemik bitlilerle çevrilidir. Yazın da serinliğini koruyabilen suyu ve havasıyla Antalya’nın doğa turizmine katkı sağlar. Etrafında pek çok dinlenme ve yeme içme alanı bulunan Dim Çayı, dingin güzelliğiyle doğayla iç içe hissettirir gezginleri. Kaşiflerini Torosların vakur duruşuyla selamlayan çay, civarında konumlanmış tesislerde yapılan alabalık servisleri ile de özellikle yaz aylarında binlerce turist ağırlar. Yılın en sıcak gününde bile serinliği ile insanın içini ferahlatan Dimi Çayı sportif faaliyetler açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Dim Barajı ve baraj gölü çevresinde rafting sporu oldukça ilgi görür. Çayın kenarında jeep safarisinden bisiklet binmeye, doğa yürüyüşünden atv safarisine kadar pek çok aktivite yapılır. Dim Çayı’nı ziyarete gelenlerin uğrak noktalarından birisi de Dim Mağarası’dır. Yeşille mavinin bir bütün oluşturduğu bu vadide doğal güzellikler ve eşsiz manzaraya kendini kaptıran gezginler, unutulmaz bir deneyim yaşarlar.

Dim ÇayıDim ÇayıDim ÇayıDim Çayı

Yorumlar

 • caglaacetin
  27.07.2022 08:00

  Çevresinde restaurantların bulunduğu, güzel bir kahvaltı ile güne başlayabileceğiniz, temiz ve serin havaya sahip doğa harikası

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota