Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı

Ankara’nın önemli doğal güzelliklerinden biri olan Soğuksu Milli Parkı, 1959 yılından bu yana hizmet verir. Normalde buranın milli park statüsüne ilk alındığı dönemde alan büyüklüğü 1.050 hektar civarındadır. 1997 senesinde ise sınır değişiklikleri yapılır ve Soğuksu Milli Parkı’nın yüz ölçümü 1.185 metrekareye çıkarılır. Batı Karadeniz ve İç Anadolu arasında bir geçiş noktası olmasından dolayı büyük önem atfedilen milli park, yoğun ormanlık alanları ile kaplıdır. Ayrıca bölge içinde çok sayıda karta türü ve kara akbaba ile karşılaşmak mümkündür. Ormanın belli noktalarında ise ayı, tilki, kurt benzeri yırtıcı hayvanların yuva yaptığı bilinir. Diğer yandan memeliler grubundan; sincap, tavşan ya da yaban domuzları için burası önemli bir yaşam alanıdır. Nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanların burada yer alması, Soğuksu Milli Parkı’nı daha da önemli kılar. Şehre 78 km uzaklıkta yer alan Soğuksu Milli Parkı, aynı zamanda kritik bir rekreasyon alanı olarak dikkat çeker. Kızılcahamam ormanlarında baş döndürücü bir doğa yürüyüşüne çıkmak isteyenler sene boyunca bu tabiat güzelliğini ziyaret eder. Milli park aynı zamanda volkanik bir bölge içinde yer alır. Bu nedenle soğuk ya da sıcak su kaynaklarına erişim sağlamak mümkündür. Oluşan bu durum milli park içindeki kaplıca sayısına doğrudan etki eder. Soğuksu Milli Parkı içerisinde çok sayıda meşe ya da köknar ağacı bulunur. Arhut Tepesi, buranın en yüksek noktası 1788 metre olarak ölçülmüştür. Hayvan ve bitki çeşitliliği ile fark yaratan Soğuksu Milli Parkı’nda ayrıca 35 ayrı kuş türü bulunur. Bazı türlerin burada özel olarak korunması adına av yasağı getirilir.

Soğuksu Milli ParkıSoğuksu Milli ParkıSoğuksu Milli ParkıSoğuksu Milli Parkı

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 07:39

  Çoğunluğumuzun istisnasız şehrin gürültüsünden,karmaşasından kaçıp sığınmak istediği yerler vardır. İşte benim için de bu yer Soğuksu Milli Parkı.Soğuksu Milli Parkı bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir yer ve bölgeye hakim ağaç türünü karaçam, sarıçam, göknar ve gürgen oluşturuyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler