Sebahattin Yıldız Müzesi - GeziBilen

Sebahattin Yıldız Müzesi

Sebahattin Yıldız Müzesi

Sebahattin Yıldız Müzesi, gerek Türkiye’de gerekse de dünyada kültürel ve sanatsal mirasın gelecek nesillere taşınması amacıyla kurulur. 2010 senesinde ziyaretçilerle buluşmaya başlayan müze, çağdaş standartlara uygun bir yapıdadır. Sebahattin Yıldız Müzesi’ne adı verilen Sebahattin Yıldız, özenle bir araya getirdiği bazı kültür varlıkları ile bir müze kurma fikrini ortaya atar. Kendisi aynı zamanda Yıldızlar Holding’in kurucusu olarak bilinir. Kendisi deyim yerindeyse yaşamını bu koleksiyonlara adar. Çocukluk döneminden bu yana kültürel eserler karşı özel bir ilgisi bulunur. Son dönemde bu koleksiyona aynı zamanda bazı etnografik parçalar da dahil eder. Sebahattin Yıldız Müzesi’nin koleksiyonunda, Eski Tunç Dönemi’nden Bizans Dönemi’ne dek pek çok eser kendine yer bulur. Aynı zamanda burası, Türk ve İslam kültürünü yansıtma konusunda oldukça başarılı bir müzedir. Sebahattin Yıldız Müzesi, Ankara’nın Çankaya ilçesinde konumlanır. Müzede arkeolojik eserler kadar Osmanlı’dan kalan bazı maden işlemeleri de büyük ilgi görür. Doğrudan Sebahattin Yıldız’ın kendisine ait kişisel eşyaları dışında, saat ya da tespih koleksiyonları müze içinde teşhir edilir. En çok ilgi gören parçalardan arasında II. Abdülhamid’e ait eşyalar öne çıkar. Bunları Osmanlı nişan ya da madalyaları takip eder. Fraklı koleksiyonları bir arada barındırmasından dolayı aslında tematik bir bütünlükten söz etmek zordur. Bu açıdan Sebahattin Yıldız Müzesi bir ölçüde karma bir müze olarak kabul görür. Sebahattin Yıldız Müzesi, sanatsal ve kültürel koleksiyonlarını her geçen sene biraz daha genişletir. Koruma laboratuarı ile kütüphanenin eklenmesi müzeye apayrı bir değer katar. Müzenin ziyaret saatleri 08:30 ile 18:00 olarak belirlenir. Hafta sonları ya da resmi tatillerde müze ziyaretlere kapalıdır. Sebahattin Yıldız Müzesi ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Sebahattin Yıldız MüzesiSebahattin Yıldız MüzesiSebahattin Yıldız MüzesiSebahattin Yıldız Müzesi

Yorumlar

 • guvenylmz
  21.12.2022 06:15

  Kültürel mirasların gelecek nesillere taşınmasında öncü olan müzelerden biridir.

 • farukkorkmaz
  08.03.2023 07:57

  Antika ve tarihi önem taşıyan eserleri sevenler için harika olmuş.

 • caliskanahmt
  05.01.2023 07:38

  Sebahattin YILDIZ, 1972 yılında Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi tesislerindeki taahhüt ve inşaat işleri ile genç yaşta ticaret hayatına atılmıştır. 1983–2000 yılları arasında inşaat, yol ve taahhüt işleriyle iştigal etmiştir

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota