ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

ODTÜ, kabul edileceği üzere bir üniversiteden çok daha fazlasıdır. Sadece Ankara’nın değil aynı zamanda dünyanın da sayılı üniversitelerinden biri olarak kabul gören ODTÜ, her daim çağdaş bireylerin ve bilim insanlarının yetişmesine olanak tanır. Kendine has kültürü, yarattığı öğrenci profili, akademik kadrosu ile teknik altyapısı genel atmosferini doğrudan yansıran ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi, Ankara’nın kalelerinden biri olan ODTÜ’nün, kendi adını taşıyan iki önemli müzesinden biridir. Koçumbeli ile Yalıncak kazılarından çıkarılan eserlerle hatırlanan bu müze, Ankara’daki öğrencilerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan biri olarak öne çıkar. Ayrıca ODTÜ adıyla açılan bir diğer müze de ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi’dir ve o da 2003 senesinden bu yana hizmet verir. Müzeye geldiğiniz zaman milattan önce 7000 yılından başlamak kaydıyla Anadolu topraklarında teknolojinin nasıl bir ivme kazandığı yansıtılır. Müzenin amacı bu gelişimi gözler önüne sermek ve gelecek kuşaklara aktarabilmektir. Müzeye dair ilk çalışmalar esasen 2001 senesine tekabül eder. Yapılan araştırmalar neticesinde müze için dört ana alan belirlenir ve bu alanlara dair koleksiyonlar oluşturulur. Bu bölümler; Uygulamalı Bilim Merkezi, Ulaşım Tarihi, Açık Hava Sergi Alanı ve teknoloji Tarihi Sergisi şeklinde sıralanabilir. Bilim ve Teknoloji Sergisi olarak isimlendirilen bölüm 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilir. Cumartesi günleriyse ziyaret saatleri 11:00 ve 16:00 arası olarak güncellenir. Bilim ve Teknoloji Sergisi’nde toplamda dokuz personel görev alır. Uygulamalı Bilim Merkezi’nde ‘Bilgime Dokun’ anlayışı benimsenir. Fiziki ya da doğa olaylarını incelemeniz açısından sürekli akan sunumlar ya da deneyler söz konusudur. Gezegen Evi Gösterimleri adı verilen bölümde kendinizi uzayın derinliklerinde hissetmeniz mümkündür. Açık Hava Sergi Alanı’nda ise klasik arabalar sergisi özel olarak ilgi görür.

ODTÜ Bilim ve Teknoloji MüzesiODTÜ Bilim ve Teknoloji MüzesiODTÜ Bilim ve Teknoloji MüzesiODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

Yorumlar

 • caliskanahmt
  05.01.2023 07:24

  ODTÜ kampüsü eşsiz güzellikleriyle tüm duygularınızı beslerken bilim müzesi de arabaları, uçakları, bilim tarihi müzesi ve oyuncak müzesi ile harika bir deneyim sunuyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler