MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi

MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi

22.02.2021 00:18


Ankara’nın ziyaret etmeye değer müzelerinden bir tanesi olan MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi, Türkiye’nin sanayi ve teknoloji alanında ortaya koyduğu gelişim sürecini yansıtır. Özellikle kronolojik bir sıralama yapıldığı için Türkiye’deki gelişim süreci net şekilde ortaya konulabilir. Bu harika müzeye ev sahipliği yapa MKE, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun kısaltmasıdır. Türkiye’de bir üretim altyapısının ve kültürünün oluşmasında bu kurumun çok önemli emekleri bulunur. Ülke sanayisine bir anlamda seneler boyunca yön vermeyi başaran MKE, söz konusu müzenin oluşum sürecinde de başrole sahiptir. Başta MKE olmak üzere Türkiye sanayisinde ve teknolojisinde önemli izler bırakmayı başaran çok sayıda kurum, arşiviyle bu müzeye destek olur. Belge ve objelerin bir araya getirilmesi, araştırma süreçlerinin tamamlanması, korunması ve müze içinde sergilenecek duruma getirilmesi, MKE’nin ortaya koyduğu bir başarıdır. MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi 22 Mayıs 2013 tarihinde ziyarete açılır. Özellikle de gençlerin kendi tarihsel süreçlerine sanayi ve teknolojinin gözünden bakması bu müzenin amaçları arasında yer alır. Bu amacın karşılık bulması adına müze, çeşitli okullarla her daim irtibat halindedir. Ankara’daki çeşitli okullardan gelen gruplar, rehber eşliğinde müzeyi gezme şansı bulur. Türk silah ve savunma endüstrisinin gelişimini gözler önüne seren 1000 parça, müze içinde teşhir edilir. İlham verici ve motive edici bir kimliğe sahip olan MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi, pazar günü dışında haftanın her günü ziyarete açıktır. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü kapsamında yer alan müze saat 09:00 ve 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Müze, dini ve resmi bayram tatillerinde kapalı durumdadır. MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi’ni ziyaret etmek adına herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.
MKE Sanayi ve Teknoloji MüzesiMKE Sanayi ve Teknoloji MüzesiMKE Sanayi ve Teknoloji MüzesiMKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi

Yorumlar

 • caliskanahmt
  05.01.2023 07:05

  Giriş ücretsiz. Meraklılar için kesinlikle gezilmesi gereken bir müze.

 • gezenti03
  15.12.2023 23:23

  Kapalıydı açılmasını bekliyorum 🧐

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 07:50

  Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envaterinde bulunan yerli ve milli ve de bazı yabancı silahların sergilendiği, temizliğine özen gösterilen, sakin bir yer.. Birçok silahı yakından görebilmek mümkün.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler